Konya heyetinden ABD'deki işadamlarına yatırım çağrısı

Konya heyetinden ABD'deki işadamlarına yatırım çağrısı

ABD'de bulunan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek başkanlığındaki Konya heyeti, Türk Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası'nda Konya'nın gelişimini konuştular. Türk Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mustafa Merç, Konya'da sanayi ve ticarette yapılan hamlelerin kendilerine gurur verdiğini belirterek, ABD'de yatırım yapacak Konyalı iş adamlarına destek vereceklerini söyledi. Başkan Akyürek, Konya'da son dönemde ortaya çıkan gelişmelerin tüm dünyanın dikkatini çektiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bulunan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve beraberindeki Konya heyeti, temasları çerçevesinde Türk Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası'nda bir toplantıya katıldılar.

KONYA'NIN GELİŞİMİNİ BEĞENEREK İZLİYORUZ

Toplantının açış konuşmasını yapan Türk Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mustafa Merç, Konya'nın sanayi ve ticaret alanındaki gelişimini beğenerek izlediklerini belirterek, Konya'da sanayi ve ticarette yapılan hamlelerin kendilerine gurur verdiğini söyledi. ABD'de ticaret yapmak isteyen Konyalılara ellerinden gelen desteği vereceklerini söyleyen Merç, Türkiye ile Amerika arasında istenen boyutlarda olmayan ticaret hacmini geliştirmek için çalıştıklarını ifade etti.

KONYALI İŞ ADAMLARINA YATIRIM ÇAĞRISI

2005 yılı itibariyle ABD'nin 11 milyar dolar düzeyinde ithalatının 300'de birinin Türkiye ile olduğunu hatırlatan Merç, şöyle konuştu: 'Burası dev bir pazar. Konya'daki sanayi ve ticaret erbabının çok mal satabileceği son derece büyük bir pazar. Bu konuda her türlü yardıma hazırız. Bu yıl Amerika'da dış ticaretten sorumlu devlet bakanlığının yürüttüğü bir kampanya var. Bu çerçevede yapılacak toplantılara Konyalı iş adamlarını da bekleriz. Odamıza üye Amerikalı iş adamları ile Türk iş adamları arasında bir köprü olabiliriz.'

Toplantıya katılan Türkiye'nin ABD Başkonsolosu Ömer Önhon da, Konya heyetiyle çok yararlı görüş alışverişinde bulunduklarını vurgulayarak, 2007 yılının Mevlana Yılı ilan edilmesinin Konya'nın ve Türkiye'nin tanıtımında önemli bir adım olduğunu bildiklerini belirtti. Konya heyetiyle Mevlana Yılı'nın yararlı bir şekilde kutlanması ve gerekli tanıtımın yapılması için neler yapılabileceğini görüştüklerini kaydeden Önhon, 'Elimize önemli bir fırsat geçti. Konya ve Türkiye'nin güzelliklerini ve manevi değerlerini tanıtma konusunda işbirliğine hazırız' dedi.

2007 YILI KONYA İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, dünyada artık ekonomik mücadelelerin ön plana çıktığını hatırlatarak, Konya'da son dönemde ortaya çıkan dikkat çekici gelişmelerin dünyanın gözünden kaçmadığını ifade etti. Konya'nın öz kaynakla kalkınma modeli, bir üretim şehri ve binlerce KOBİ'ye sahip olmasının güçlü bir sanayiyi ortaya çıkardığını kaydeden Başkan Akyürek, 'Konya için bir sıçrama, yeni süreç başlatmak gerekiyor. Bazı şanslar ve fırsatlar var. Mevlana gibi önemli bir kültürel markamız var. Sema, Unesco tarafından somut olmayan kültürel miraslar arasına alındı. Şimdi de 2007 Mevlana Yılı ilan edildi. Bu hepimiz için fırsat oluşturuyor. Mevlana sadece Konya ve Türkiye'nin değil, tüm insanlığın bir değeridir' dedi.

2007 yılı Büyükşehir Belediyesi ve diğer belediyeler ile sivil toplum kuruluşlarının önemli organizasyonlara imza atacağını vurgulayan Başkan Akyürek, bu konuda ABD Başkonsolosluğu'ndan tanıtım ve organizasyon için destek istedi.

YATIRIM ŞEHRİ KONYA

Konya Ticaret Odası Başkanı (KTO) Hüseyin Üzülmez, Konya'nın dışarıdan bir tahıl ve hububat merkezi olarak tanındığını, ancak sanayisi ve ticaretiyle de ön plana çıktığını ifade etti. Türkiye'nin ABD ile olan ticaret hacminin geliştirilmesi gerektiğini hatırlatan Üzülmez, Konya'nın kendi üretimi ile Amerika pazarında nasıl yer edinebileceği üzerinde çalışıldığını vurgulayarak, Konya'ya gelecek yatırımlar açısından her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Konya Sanayi Odası (KSO) Yönetim kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil de, Konya'nın üç organize sanayi bölgesiyle birçok sektörde geliştiğini vurgulayarak, Konya'da yatırım yapabilecek sanayicilere bu üç organize sanayi bölgesinde yatırım yapmaları halinde günlük 3 bin 500 metreküplük su verileceğini söyledi.

Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, Konya'nın tarihi eser potansiyeli bakımındın oldukça zengin olduğunu belirterek, Konya turizminen özellikle dikkatle ele alınması gerektiğini ifade etti. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şube Başkanı Selçuk Öztürk de, Amerikalı yatırımcıların Konya'ya yönlenmelerini istediklerini vurgulayarak, Konya'da yatırımcının üretim yapabilmesi için her şeyin mevcut olduğunu belirtti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;