Konya Ehil Ellerde

Konya Ehil Ellerde

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, Konya?da görev yapan muhabirlere yatırım alanlarını gezdirdi. Başkan Özkafa, hizmetlerini tanıttığı gezi programında borçsuz tek belediye olduklarını belirterek, Konya?ya merkezi hükümetten daha fazla yatırım yaptıklarını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, Konya'da görev yapan muhabirlerle 'Hizmet Turu'na çıktı. Büyükşehir Belediyesi'nin yatırım alanlarını gezdiren Başkan Özkafa, gezide basın mensuplarına çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Özkafa,'Biz, Konya'nın bugününü değil, yarınını ertesi gününü düşünüyoruz. O'na göre adım atıyoruz. Yaptığımız tüm hizmetler uzun süreli kullanılabilecek olan hizmetler olmuştur. Hizmetlerimize bundan sonra da aynı anlayış içerisinde devam edeceğiz.Konya her geçen gün büyüyen ve gelişen bir şehir konumuna ulaşmıştır. Bu yüzden özellikle ulaşım konusunda büyük sıkıntıları hep birlikte yaşıyorduk. Hazırlamış olduğumuz Ulaşım Master Planı çerçevesinde Konya içerisinde iç çevre yollarının temellerini atarak bu sorunu çözmeye kesinlikle kararlıyız. Bugün biten bazı yollarımız var. Yapılırken 'niye' diye eleştirenler, bugün o caddeleri kullandıklarında 'yerinde bir kararmış' diye bize teşekküre geliyorlar. Bu da bizi memnun ediyor. Amacımız, kimseyle kavga etmek değil. Amacımız, Konya'ya hizmettir. Çünkü biz Konya'yı sözde değil, Özde seviyoruz. Biz, doğru olanı yapıyoruz. Bir işi yaparken de mutlak suretle görüş alıyoruz, bilgi alıyoruz. Yaptığımız tüm işler de bir koordinasyon var. Ferdi olarak hareket etmiyoruz. Çünkü Cenab-ı Hak bize böyle bir görev verdi, bunu suistimal etmemiz mümkün değil. Bizim hakkımızda zaman zaman çeşitli dedikodular üretiliyor. Ama halkımız yaptığımız hizmetleri görünce dedikodu üretenlere kanmıyor, inanmıyor. Zaten dedikodu üretenlerde yüzde 3-5'lik bir kesim. Biz, onlara da hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Bizim kapımız herkese açık. Çünkü biz, Hoşgörü mimarı Mevlana'nın kentinde yaşıyoruz.'dedi.

Muhabirlerle Hizmet Turu

Belediye Önü Çarşılı Yaya Alt Geçidi

29 iş yerinden oluşan Çarşılı Yaya Alt Geçidi yaya güvenliğini sağladığı gibi, bölgede ikinci bir merkez oluşturdu. İnşa çalışmaları tamamlanan işyerleri ihale usulü kiraya çıkarılacak. Altgecitten özürlü vatandaşlarında yararlanması için yürüyen merdivenlere özel bir aparat takılacak ve sadece özürlüler ile yaşlıların kullanımına sunulacak.

Üçler Mezarlığı

Mezarlıklardaki çevre düzenlemesi kapsamında Üçler mezarlığında düzenleme ve kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. mezarlıklardaki geçiş yolları yeniden yapılarak asfaltlanırken, ara yollarda parke taşları ile kaplandı. Duvarları andezit taşları ile kaplanan Üçler Mezarlığının yanında bulunan boş arsa ve konutlar kamulaştırılarak mezarlığa dahil edildi.

Karatay Kent Merkezi

Karatay Kent Merkezi düzenleme çalışmaları kapsamında yaptırılan Tellal Pazarı ve Müzayede salonu ile Mısır çarşısı ihale usulü kiralanarak ticarete açıldı.

Uluırmak Köprülü Kavşağı

Fetih Caddesi ile Dr. Ahmet Özcan Caddelerinin birleştiği noktaya Karaman Yolu üzerine kurulan Uluırmak Köprülü kavşağı 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. 1 Trilyon lira mal olan Uluırmak Köprülü kavşağı hizmete açıldı.

Fetih Caddesi

Kamuşlatırma yoluyla açılan ve Konya'nın en büyük caddesi olan Fetih Caddesi Karaman yolunda birleştiği Ahmet Özcan caddesi ile iç çevre yolu vazifesi görüyor. Asfaltlama çalışması başlayan cadde Türkiye'nin kamulaştırma ile açılan en uzun caddesi olma özelliğine sahip. Caddenin asfaltlama çalışmalarının 2003 yılında bitirilerek hizmete açılması hedefleniyor.

Ahmet Özcan Caddesi

Fetih caddesi gibi büyük bir kısmı kamulaştırma yöntemiyle açılan Ahmet Özcan Caddesi Avrupa standartlarında yapılarak hizmete sunuldu. Cadde Karatay ve Meram ilçelerini birbirine bağlıyor.

Meram Son Durak Düzenleme Projesi

Konya Büyükşehir Belediyesi tarihi bir mekan olan Meram bölgesinde düzenleme çalışmalarını başlatan Meram Son Durak Projesi ile bölgeyi yeniden inşa ediyor. Projenin bitirilmesiyle Meram tarihi canlılığına yeniden kavuşmuş olacak.

Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu ve Tenis Kortu

52 Haftada 52 Eser kapsamında Sille Yolu'nda 2001 yılında temeli atılan Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu ve Tenis kortu tamamlandı. Hizmete açılmayı bekleyen Kapalı Yüzme Havuzu ve Tenis Kortu'nda çevre düzenlemeleri devam ediyor.

Hacıkaymak Kamulaştırma Çalışmaları

Fetih Caddesi'nden sonra en büyük kamulaştırma çalışmasının yürütüldüğü Hacıkaymak ve Şeker Mahalleri yaşanan büyük keşmekeşten kurtarılıyor. Kamulaştırma ile şehir merkezi ile çevre yollarını birbirine bağlayacak olan Yeni Şehir caddesi açılacak. Şehir merkezinde bazı yollarda yaşanan trafik yoğunluğu Yeni Şehir Caddesi'nin hizmete açılmasıyla ortadan kaldırılmış olacak.

Caddeler

Demiryolu Caddesi,Güzeldere Caddesi,Barış Caddesi,Halil Ürün Caddesi ve Veysel Karani Caddesi şehrin geleceğine yönelik yapılan dev projelerden sadece bir kaçı. Yapılaşmanın yaşanmadığı yada kentleşmeye yeni açılan bölgelerde yapılan geniş caddeler, arter ve bulvarlar yaşanması muhtemel trafik yoğunluğuna bugünden çözüm olarak öngörülüyor.

Yeni Fuar Alanı

Türkiye'nin en büyük fuarı Konya'da gerçekleştiriliyor. 750 bin metrekarelik bir alanda inşa edilecek olan yeni Fuar alanında ağaçlandırma çalışmaları başlatıldı. Bitirildiğinden Türkiye'nin en büyük yapay göletine de sahip olacak olan Yeni Fuar Alanı yılın her mevsimi Konyalılara bir dinlenme ve eğlence merkezi olarak da hizmet verecek.

Yeni Kent Konutları

Yaptığı çalışmalarla örnek bir kent oluşturan Büyükşehir Belediyesi, konut hamlesiyle de örnek oluyor. Büyükşehir Belediyesi Kaliteli, düzenli, sağlam ve ucuz konut üreterek Konya'daki konut piyasasını da dengelemeye çalışıyor. Büyükşehir Belediyesi ileriki yıllarda 5000 konut yaparak herkesi ev sahibi yapmayı hedefliyor.

Uluyayla Üstgeçidi

Sanayi Bölgesi ile konutları birbirine bağlayan Uluyayla üst geçidi İstanbul Yolu'nda yaşanan trafik yoğunluğunu ortadan kaldıracak. Büyük bir kısmı tamamlanan köprü önümüzdeki günlerde hizmete açılacak.

40 Katlı Kule İnşaatı

Konya'nın en büyük kulesi Selçuklu Kulesi'ni de içinde bulunduran proje eski otogar alanında gerçekleştiriyor. Prestij mağazalarının da yer aldığı proje Konya'ya önemli bir kültür ve sanat merkezi de kazandıracak. Prestij mağazalarının yer aldığı bölümlerin büyük bir bölümü tamamlanırken 2004 yılında bitirilmesi hedeflenen 40 katlı kulenin temeli önümüzdeki günlerde atılacak.

Kunduracılar Kavşağı

İstanbul çevre yolu ile Ankara Çevre yolu ve şehir merkezini birbirine bağlayan Kunduracılar Köprülü Kavşağı tamamlandı. Asfaltlama ve çevre düzenlemeleri yapılan alt-üst geçit 2003 yılı ilk çalışma takviminde hizmete sunulacak.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;