KONYA, DÜNYA KENTİ OLACAK

KONYA, DÜNYA KENTİ OLACAK

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 100 trilyon liralık yatırım gerçekleştireceklerini söyledi. 5 yıl içinde Konya’yı dünyanın belli başlı kentleri arasına sokacaklarını vurgulayan Başkan Akyürek, Bera Otel’de düzenlediği basın toplantısında, ‘Seçim öncesi verdiğimiz bütün sözlerin arkasındayız’ dedi.

Mevlâna Kültür Merkezi’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile imzalanan protokolle Konya Büyükşehir Belediyesi’nce yapılmasına karar verildiğini ifade eden Başkan Akyürek, Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı faaliyetlerini, Mevlâna Araştırmalar Merkezi’nin kurulacağı bu kültür merkezinde sürdürmeyi planladıklarını dile getirdi. Kültür Merkezi için verilen 3 trilyon liralık ek ödeneğin belediyeye devrinin tamamlandığını açıklayan Akyürek, Mevlana Kültür Merkezi’nin yapımı neticesinde 10 milyon metrekarelik arazinin belediyeye kazandırıldığını vurguladı.

Mevlana Kültür Merkezi yanında bulunan otobüs hareket merkezinin Tarihî Kent Merkezi Dönüşüm Projesi dolayısıyla başka bir alana aktarılacağını anlatan Başkan Akyürek, Selçuklu-Osmanlı mimarisi tarzında gerçekleştirilecek ve Alaeddin Tepesi’ni de içine alacak çalışmaların o bölgeden başlatılacağına dikkat çekti.

Toplu konut hamlesi yatırımlarının Konya’ya yönlendirilmesi için gerekli girişimlerin başlatıldığına vurgu yapan Akyürek, altyapı hizmetlerinin dışında sosyal yatırımlara da ağırlık vereceklerinin altını çizerek, ihtiyaç sahibi 10 bin öğrenciye burs vereceklerini, 35 bin öğrencinin de önlük, ceket ve kırtasiye ihtiyaçlarının karşılanacağını açıkladı. Belediyelerin, amatör spor kulüplerinin yanı sıra profesyonel spor kulüplerine de destek verebilmesi gerektiğini kaydeden Başkan Akyürek, bu konuda yapılacak yasal düzenleme için Konya milletvekilleriyle görüşmelerde bulunduklarını sözlerine ekledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin bütçeden aldığı payın düşmemesi için girişimlerde bulunduklarını, ifade eden başkan Akyürek, kalıcı hizmetlere imza atacaklarını dile getirdi.

Konuşmasında sporun önemine değinerek belediye şirketlerinden birinin spora tahsis edileceğini açıklayan Başkan Akyürek, belediyelerin profesyonel spor kulüplerine doğrudan destek veremediğine işaret ederek, bu engelin kaldırılması konusunda yapılacak yasal düzenleme için Konya Milletvekilleriyle görüştüklerini kaydetti. Konyaspor tesisleri için belediyenin 670 milyar liraya arazi satın aldığını hatırlatan Akyürek, tesisin arsa ile birlikte 4.5 trilyon liraya mal olacağını belirtti.

Konya Milli Fuarı olarak da adlandırılan Kültür Park’ta yapılmakta olan çevre düzenlemesi ile bölgede araç ve yaya trafiğinin rahatlatılacağını ifade eden Akyürek, Şemsi Tebrizi Parkı’nda da 500 milyar liraya mal olacak bir çevre düzenlemesi gerçekleştireceklerini söyledi. Kayacık’a yapılacak 3.5 milyon metrekarelik parkın ise ülkemizin en büyük parkı olacağını belirten Akyürek, geçtiğimiz yıl 100 bin ağaç diken KOSKİ’nin Konya’nın daha çok yağış almasını sağlamak amacıyla bu yıl 500 bin ağaç dikimi gerçekleştireceğini açıkladı.

KOSKİ’nin 10 ihale yaparak 7 trilyon liralık yatırım gerçekleştirdiğini ifade eden Başkan Akyürek, Toplu Konut hamlesi için yatırımların Konya’ya yönlendirilmesi çalışmalarına başlandığını bildirdi.

Kavşak düzenlemelerine de büyük önem vereceklerinin altını çizen Akyürek; Et Balık Kurumu, Sille, Hava Lojmanları ve Yenişehir Caddesi kavşakları için proje çalışmalarına başlandığını sözlerine ekledi.

Başkan Akyürek’in üzerinde çalıştığı projeler arasında; Sivil Toplum Örgütü Sarayı, Yağmur Suyu Hattı, Nazım İmar Müdürlüğü, Kentsel Tasarım Bürosu, şehir içinde yer alan Devlet Demir Yolları hattı mülkiyetinin belediyeye devrinin gerçekleşmesi, 500 Evler bölgesinde 1 trilyon liraya mal olacak Kadın Sığınma Evi, Toplu Ulaşımda bazı hatların özelleştirilmesi, günün 24 saatinde hizmet verecek olan Alo Cenaze ve Alo Doğum Hattı gibi önemli hizmetler de bulunuyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;