Konya, Dünya İklim Değişikliği Birliği'ne Üye Oldu

Konya, Dünya İklim Değişikliği Birliği'ne Üye Oldu

Japonya'nın Kyoto şehrinde düzenlenen Dünya Belediye Başkanları İklim Değişikliği Zirvesi'ne Türkiye'den tek davetli belediye olan Konya Büyükşehir Belediyesi, üye belediye başkanlarının teklifi ile Dünya Belediye Başkanları İklim Değişikliği Birliği'ne üye oldu. Zirvede bir konuşma yapan Başkan Akyürek, küresel ısınmaya en çok neden olanların bunu önleme konusunda da aynı oranda harcama yapmasının insanlığa karşı borçları olduğunu söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Dünya Belediye Başkanları İklim Değişikliği Birliği'ne (WMCCC) üye oldu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Japonya'nın Kyoto şehrinde Kyoto Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Belediye Başkanları Zirvesi'nde dünyanın birçok ülkesinden zirveye katılan üye belediye başkanlarına hitap etti. Küresel ısınma ve mevsim değişiklikleri konusunda açıklamalarda bulunan Başkan Akyürek, küresel ısınmanın ortaya çıkardığı sonuçların giderilmesi için yenilenebilir enerji türlerine yerel ve ulusal yönetimlerin yatırım yapmaları gerektiğini ifade etti. Bu alanda yapılacak çalışmalara uluslararası kuruluşların finansal destek sağlamalarını isteyen Başkan Akyürek, küresel ısınmaya en çok neden olanların ve kirleticilerin bunu önleme konusunda aynı oranda harcama yapmasının insanlığa karşı borç olduğunu söyledi.

YENİLENEBİLİR ENERJİYE DİKKAT ÇEKİLDİ

Konya'da yenilenebilir enerji yatırımları ve rüzgar jeneratörleri üzerinde yoğunlaşmanın gerekliliği üzerinde duran Başkan Akyürek, rüzgar jeneratörleri ile solar enerjiden faydalanma çalışmalarına hız verilmesi ve bunun desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Başkan Akyürek, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırmakta olduğu Atıksu Artıma Tesisleri'nden kazanılacak suyun Konya sulaması açısından önemine dikkat çekti.

Dünya Belediye Başkanları Zirvesi toplantısında, Türkiye'den tek davetli kurum olan Konya Büyükşehir Belediyesi'nin, üye belediye başkanlarının teklifi ile Dünya Belediye Başkanları İklim Değişikliği Birliği'ne üye olması oy birliği ile kabul edildi.

BAŞKAN AKYÜREK TEMASLARDA BULUNDU

Başkan Akyürek, Dünya Belediye Başkanları Zirvesi'nde Kyoto Belediye Başkanı Yorikane Masumoto, Bonn Belediye Başkanı Bârbel Dieckmann, Melbourne Belediye Başkanı John So, Canada Vancouver Meclis Üyesi ve ICLEI Başkanı David Camdan ve Yeni Delhi Belediye Başkanı Ferhad Suri ile görüştü.

Konferansın son günü iklim değişikliği üzerine Dünya Belediye Başkanları Birliği bir deklerasyon yayınlayacak.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BİRLİĞİ

WMCCC, iklim değişikliği sorununa yerel politikalar ve önlemlerle çözümler arayan saygın yerel liderlerin oluşturduğu bir meclistir. Yerel yönetimler hava kirliliği, sera gazları, etkin enerji kullanımı, ulaşım ve atık konularında ana kaynakların etkileme gücü vardır. Yerel yönetimlerin liderleri aracılığı ile ulusal ve uluslararası arenada ekonomik zararı yok etme ve nihayetinde karar verme sürecinde etkin rol alma fırsatları vardır.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;