Konya Doğalgaz Dağıtım İhalesini Bekliyor

Konya Doğalgaz Dağıtım İhalesini Bekliyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa,?Büyükşehirlerin en büyük problemlerinin başında ısınma problemi gelmektedir. Konyamızın da en büyük problemi doğalgazdır. Bir an önce ihalenin gerçekleştirilmesini istiyoruz? dedi.

Başkan Mustafa Özkafa Büyükşehir Belediyesi'nde düzenlediği basın toplantısında, Büyükşehir Belediyesi olarak doğalgaz dağıtımı işi ile ilgili yapılacak ihaleyi beklediklerini, BOTAŞ'ın isteği üzerine Konya ve çevresinde yapılacak olan doğalgaz hattı proje çalışmalarında kullanılmak üzere imar ve mücavir alan sınırlarını gösteren paftaları BOTAŞ Genel Müdürlüğü'ne gönderdiklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu'nda gerçekleşen çok sayıda gazetecinin izlediği toplantıya doğalgazın önemini anlatarak başlayan Özkafa, "Şehir içi dağıtım işini Ankara ve İstanbul örneklerinde olduğu gibi daha önce belediyeler yapıyordu. Şehir içi ulaşımda ve su dağıtımında nasıl Türkiye'nin en ucuz belediyesi isek doğalgazda da örnek olacaktık. Şehrimize doğalgaz kazandırmak için daha önce bütün girişimleri adım adım gerçekleştirmiştik. Biz doğalgaz dağıtımında ihalesi yapılacak diğer şehirlerden daha avantajlıyız. Çünkü, İGDAŞ'tan gelen yetkililerle sokak sokak cadde cadde şehrin doğalgaz haritasını çıkardık, fizibilite ve etüd çalışmaları yaptık." dedi.

Şehir içi dağıtım işi ihalesinin bir an önce gerçekleştirilmesi için çalışmak ve çabalamak gerektiğini ifade eden Başkan Özkafa, 'Belediyeler doğalgaz dağıtamaz diye kanun çıktıktan sonra,bize de ihaleyi beklemek ve dağıtımı gerçekleştirecek firmayla görüşmek düştü. Konya'ya gelecek doğalgaz İrandan geleceği için bu ülkeyle ülkemiz arasında doğalgaz sorunları tam çözülemedi. Erzurum Erzincan, Sivas, Kayseri, Aksaray gibi biz de ihaleyi bekliyoruz. Botaş'a ve Enerji Bakanlığına dilekçe yazdık ama bakanlık ve ilgili kuruluş net bir cevap verilemeyeceğini belirtti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu yetkilileriyle görüşmeler yaptık ve doğalgaz konusunda önemli gelişmeler olduğunu gördük. Yetkililer, birkaç ay içerisinde ihale aşamasına gelineceği müjdesini verdiler. İmar ve şehir içi mücavir alan sınırlarını gösteren paftaları 13 Ocak itibariyle hazırladık ve BOTAŞ'a oradan da Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na teslim edilmek üzere gönderdik. Yapılacak çalışmalara hazır olduğumuzu şifahi görüşmelerde ve basın yoluyla kamuoyunda duyuruyoruz. Hangi firma dağıtım işini alırsa alsın onunla çalışmaya hazırız. 2004 yılı kışında artık doğalgaz kullanan bir kent olmayı ümid ediyoruz' diye konuştu.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;