Konya Büyükşehir Mavi HES Yerli Enerji Üretimine Katkı Sağlıyor

Konya Büyükşehir Mavi HES Yerli Enerji Üretimine Katkı Sağlıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Mavi Tünel çıkışında yapımı tamamlanan ve işletmeye alınan Mavi Hidroelektrik Santrali, 2021 yılından bu yana 2 milyon kilovatsaat enerji üreterek Türkiye'nin enerji dağıtım hatlarına katkı sağladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’nin en önemli projelerinden olan KOP kapsamında Mavi Tünel çıkışında inşa edilen Mavi Hidroelektrik Santrali, yerli ve milli enerji ihtiyacına katkı sağlıyor.

YERLİ VE MİLLİ ENERJİ ÜRETİMİ

Toplam 25 bin konutluk bir yerleşim yerinin günlük elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasitedeki santralde inceleme yapan Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir, yapımı tamamlanan ve işletmeye alınan santralde günlük 250 MWsaat enerji üretildiğini kaydetti. Demir, “Suyumuzun varlığına göre bu enerji üretimini devam ettirmiş olacağız. HES, 2021 yılının son aylarında devreye alınmıştı. Kurulduğundan bu güne kadar da 2 milyon kilovatsaat enerji üretip ülkemizin enerji dağıtım hatlarına katkı sağlamış oldu. Bu tür enerjilerin önemi bugün daha çok ortaya çıkmaktadır. Yerli ve milli enerjilerin üretilmesine ihtiyaç var. Bizim bu tesisimiz de buna katkı olsun diye toplam kapasitesi 25 megavat olarak tamamlandı. Fakat su seviyesinden dolayı şu anda yarıya yakın kısmını ancak çalıştırabiliyoruz. Ama barajlarımızdaki seviyeler, yağmurlar, suyun varlığına göre de bu miktarın artacağını düşünüyoruz” dedi.

İŞLETMEYİ KOSKİ YAPIYOR

Mavi HES Projesinin Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün yürütmüş olduğu Konya Ovası Projesi’nin bir parçası olduğunu belirten Demir, “DSİ ile yapmış olduğumuz protokol neticesinde KOSKİ Genel Müdürlüğü’müz tarafından yapımı tamamlanmış olup, işletmesi yine Genel Müdürlüğümüzce devam ettirilmektedir. Burada enerji üretimi tam kapasite çalıştığı zaman 25 bin konutluk bir yerleşim yerinin günlük ihtiyacını karşılayabilecek durumda.” diye konuştu.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;