Konya Bir Dünya Kenti ve Marka Kent Oluyor

Konya Bir Dünya Kenti ve Marka Kent Oluyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'yı geçmişi kadar görkemli bir geleceğe hazırladıklarını belirtti. Konya'ya bugüne kadar hizmet eden belediye başkanlarının çok güzel hizmetler yaptığını hatırlatan Başkan Akyürek, bu halkaya yeni ve güzel zincirler eklediklerini, Konya'nın bu dönemde tam bir dünya kenti ve marka kent olacağını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kanal A Televizyonu’nda Gazeteci Ömer Şahin’in hazırlayıp sunduğu “Görüş Farkı” programına katıldı. Canlı yayınlanan programda; Ömer Şahin ile birlikte Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet ve Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilcisi Abdulkadir Selvi’nin sorularını cevaplandıran Başkan Akyürek, 5 yılda gerçekleştirilen 500 hizmetle birlikte yeni dönem projeleri hakkında da bilgi verdi.

Son 5 yılda yapılan Konya ve Mevlana konulu tanıtım çalışmalarıyla Konya’nın dünya genelinde tanıtılması için çalıştıklarını kaydeden Başkan Akyürek, Mevlana Kültür Merkezi’nin bu dönem tamamlanmasıyla Şeb-i Arus törenlerinin uluslararası bir boyut kazandığını söyledi. Başkan Akyürek, dünya çapında ses getirecek büyük katılımlı bir Mevlana Sempozyumu için hazırlıklarının devam ettiğini de ifade etti.

SELÇUKLU MİRASINI ORTAYA ÇIKARIYORUZ

Yaptıkları çalışmalar ve projeler ile Konya’yı geçmişi kadar görkemli bir geleceğe hazırladıklarının altını çizen Başkan Akyürek, “Şehrimizdeki Selçuklu mirası ile ilgili özel çalışmalar yürütüyoruz. Mevlana Müzesi ile Mevlana Kültür Merkezi arasında kötü yapılaşmış alanı kamulaştırdık. Tarihi yapıya uygun yeni binalar yaptık. Alaaddin Tepesi’nin yeniden düzenlenmesi konusundaki projelerimiz tamamlandı. Burayı açık müze haline getirecek ve doğal taş dışında herhangi bir yapı kalmamasını sağlayacağız. Eski adliye binasını Adalet Bakanlığı’ndan devralarak tarihi Kent Meydanı yapımına başladık. Yaptığımız çalışmalarla Selçuklu mirasını tam olarak ortaya çıkarıyoruz” dedi.

YENİ RAYLI SİSTEM PROJELERİ

Konya’da yapılan ulaşım projeleri hakkında da bilgi veren Başkan Akyürek, şöyle devam etti: “Ulaşımla ilgili ciddi yatırımlar yaptık. 29 yeni cadde açtık. 80 yılda 8 köprülü kavşak yapılan şehrimize bu dönemde 21 köprülü kavşak yaptık. 3 kilometrelik Kampus içi raylı sistem hattını açtık. Mevcut raylı sistemin hafif metro sistemine geçilmesiyle ilgili projemizi tamamladık. Projenin ilk ayağı üniversite önündeki köprülü kavşakta yapılıyor. Burada raylı sistem yoldan bağımsız hale getiriliyor. Eski hattın 4,5 kilometrelik kısmını 2,5 yıl içinde yer altına alacağız. 5 yıl içinde taşıtlar yenilenecek. Alaaddin-Adliye arasındaki 7 kilometrelik alana yeni raylı sistem yatırımı için gerekli izinler alınarak projeler tamamlandı. Bu bölgeyi öz kaynakla ihale edeceğiz. Bu bölüm de 2 yıl içinde tamamlanacak.”

KONYA’YA SU YATIRIMI

Konya’nın su konusundaki çalışmaları hakkında da bilgi veren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Konya’ya havza dışından su getirilmesi için DSİ ile ön anlaşma yaptık. Mavi Tünel kapsamında Göksu Nehri üzerinde kurulacak Bağbaşı Barajı’ndan Konya Ovasına aktırılacak sulama amaçlı sudan 100 milyon metreküp civarında su Konya Büyükşehir Belediyesi’ne verilecek. Bunun için yaklaşık 70 kilometre boru döşeyeceğiz. 125 milyon TL’lik yatırım yapacağız. 25 milyon TL’lik de arıtma tesisi yatırımı yapacağız. Böylece, Konya’nın 50 yıllık süreçte su sorunu çözülmüş olacak” diye konuştu.

Konya’nın bir öğrenci şehri olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, Selçuk Üniversitesi ve yapımına başlanan Karatay Üniversitesi’nin yanı sıra; Mevlana Üniversitesi’nin yapılması için YÖK’ten iznin çıktığını, Meram Üniversitesi için hazırlıkların başladığını vurguladı.

KONYA MARKA KENT OLUYOR

Konya’ya bugüne kadar hizmet eden belediye başkanlarının çok güzel hizmetler yaptığını hatırlatarak teşekkür eden Başkan Akyürek, bu halkaya yeni ve güzel zincirler eklediklerini, yapılan çalışmalarla Konya’nın marka kent olma yolunda ilerlediğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı: “Marka kent olmak için; cazibe merkezi, kongre merkezi olmak, dünyada tanınırlığın artması, standartların yükselmesi lazım. Bunların hepsi bu dönemde başladı. Konya bu dönem tam bir dünya kenti ve marka kent olacak.”

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;