Konya Belediyeleri Sendikalarla Anlaştı

Konya Belediyeleri Sendikalarla Anlaştı

Konya Büyükşehir, Meram, Selçuklu, Karatay Belediyeleri ile Koski Genel Müdürlüğü ve Hizmet İş Sendikası arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirilen imza töreninde çalışanlar Başkanları ayakta alkışladı.

Büyükşehir Belediyesi Meclis salonunda tarafların katılımıyla gerçekleştirilen imza törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa ÖZKAFA, Selçuklu Belediye Başkanı Adem ESEN, Karatay Belediye Başkanı Mehmet ŞEN, Meram Belediye Başkanı Mustafa Özkan, KOSKİ Genel Müdürü Yafes Yüzügüldü, Hizmet İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, Demir-Yol İş Sendikası Genel Başkanı Ergun Atalay, her iki sendikanın Konya Şube Başkanları ve belediye çalışanları katıldı.

Konya Belediyeleri, Koski Genel Müdürlüğü ile Hizmet İş Sendikası ve Demiryol-İş Sendikası arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi imza töreninde söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa ÖZKAFA, herhangi bir yasal zorunluluk olmadığı halde çalışanların sosyal ve ekonomik haklarını muhafaza edebilmek gayesiyle son 13 sene zarfında her iki senede bir işçilerin toplu iş sözleşmesi için Hizmet İş Sendikası ile bir araya geldiklerini, 1999 yılı başında yapılan son anlaşma uyarınca işçilerimizin geçen iki yıl zarfında herhangi bir sıkıntı yaşamadan emeklerinin karşılığını muntazaman aldıklarını söyledi. Konya belediyelerinin işçisini ve diğer çalışanlarını muhafaza eden bu tutumunun hizmetlere de olumlu olarak yansıdığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa ÖZKAFA 'Konya belediyeleri huzur ve hizmet belediyeleridir. Emeğinin karşılığını alan çalışanı ve çalışanının emeğine saygı duyan idarecileriyle ortaya konan hizmetler her zaman için Konya ve Konya insanının menfaatleri doğrultusunda olmuştur. Halkımız bugün belediyelerimizin çalışmasından memnundur. Ve halkımız çalışanlarımızın başarısını yine onları seçerek hem de rekor bir oy oranıyla seçerek onaylamıştır. Belediye hizmetleri binlerce çalışanımızın gece gündüz, kar kış demeden çalışmasıyla gerçekleşmektedir. Konya'nın son 13 yıl içerisinde kat ettiği inanılmaz atılım ve başarılarla dolu mesafede payları büyüktür.' dedi. İşçilere ödenen ücretin aynı zamanda Konya piyasasını da hareketlendirdiğine dikkat çeken Başkan ÖZKAFA çalışanlarının maaşlarını kesmek, kazançlarını kesmek gibi tasarrufa dayalıymış gibi duran önlemlerin aksine çalışma hızını artırıcı, çalışanların işlerine motivasyonu artırıcı yollara gidildiğini sözlerine ekledi. Konuyla ilgili çarpıcı bir örnek de veren ÖZKAFA, ülkedeki ekonomik dalgalanmaya rağmen Konya belediyeleri ve Koski Genel Müdürlüğü'nde çalışan işçilere ödenen ücretlerin esnafın yüzünü güldürdüğünü ve piyasayı biraz olsun hareketlendirdiğini sözlerine ekledi.

Konya Büyükşehir, Meram, karatay ve Selçuklu Belediyelerinde çalışan 2050 işçiyi kapsayan yeni toplu İş Sözleşmesi 15 Ocak 2003 ile 14 Ocak 2005 tarihleri arasında yürürlükte kalacaktır. TİS'e göre işçilerin ücretlerine 6'şar aylık dört dilim halinde: Birinci altı ay yüzde 15, İkinci altı ay yüzde 12, Üçüncü altı ay yüzde 15 ve dördüncü altı ay yüzde 20 oranlarında artış sağlandı. Buna göre işe yeni girmiş bir işçinin alacağı ücret 600 milyon TL orulken, kıdemli (21 yıllık) işçinin alacağı ücret ise 870 milyon TL oldu. Sosyal haklarda ise yüzde 150'lere varan artışlar sağlandı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;