Konya Belediyeler Birliği'nin 98. Semineri Başladı

Konya Belediyeler Birliği'nin 98. Semineri Başladı

Konya Belediyeler Birliği'nin 98. eğitim semineri başladı. Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Akyürek, Konya'da devam eden kule inşaatı, yeni yapacak kuleler, köprülü kavşaklar ve sembol eserlerin, Anadolu şehirlerinin neler yapabileceğinin dünyaya duyurulması açısından son derece önemli olduğunu söyledi. Mahalli İdareler Genel Müdür Vekili Mevlüt Atbaş da, belediyelerin görev ve sorumluluklarını yerine getirirken yerel demokrasiyi de geliştirerek beldelerindeki insanların yaşam kalitelerini de artırmaları gerektiğini ifade etti.

Konya Belediyeler Birliği tarafından 98'incisi gerçekleştirilen eğitim semineri Konya Rixos Otel'de başladı.

HERYER ŞANTİYEYE DÖNDÜ

400'e yakın belediye başkanı ve belediye yöneticisinin katıldığı seminerin açış konuşmasını yapan Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye'de yerel yönetimlere yetki devrinin gerçekleştirilmesinin büyük bir değişiklik olduğunu belirterek, bu değişikliğin ardından bütün belediye başkanlarının canla başla çalıştıklarını ifade etti. Yetkilerin devrinden Türkiye'nin karlı çıkacağını kaydeden Başkan Akyürek, ülkenin her yerinin şantiyeye döndüğünü, belediyelerin gerçekleştirdiği yatırımların sayısının da arttığını söyledi.

DÜNYA ŞEHİRLERİ İLE YARIŞAN BİR ŞEHİR VİZYONU

Konya'da son dönemde yaşanan büyük değişim ve dönüşüme de dikkat çeken Başkan Akyürek, şunları söyledi: 'Dönemin başında koyduğumuz hedef; kendi kendisiyle ya da Türkiye'deki belediyelerle yarışan bir belediye değil, dünya şehirleri ile yarışan bir şehir vizyonu oluşturmaktı. Bunun için çalışıyoruz. Bu doğrultuda belediye hizmetlerini üç ana başlıkta ele alarak değerlendiriyoruz. Konya'da şu anda Türkiye'nin en uzun bisiklet yolları yapılıyor, 14 yeni cadde kamulaştırma yoluyla hizmete açılıyor, milyon metrekarelik parklar, yeşil alanlar hizmete giriyor. Dönem sonunda kişi başına düşen yeşil alan miktarında Avrupa şehirlerini geçmeyi planlıyoruz. 2 yıl içinde 13 milyon metrekarelik Dutlukır'da, 2 metrekarelik de şehir merkezinde yeşil alan oluşturduk. Kişi başına düşen yeşil alan miktarını 15 metrekare artırdık.'

HEDEFLERİ GENİŞ TUTMAK ÇOK ÖNEMLİ

Konya belediyeciliğinin gelenekle modernizmi birleştiren bir bakış açışına sahip olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, şöyle devam etti: 'Konya'da devam eden kule inşaatı, yeni yapacağımız kuleler, köprülü kavşaklar, sembol eserler.. Bütün bunlar Anadolu şehirlerinin neler yapabileceğinin dünyaya duyurulması açısından son derece önemli. Hedefleri geniş tutmak ve vizyon geliştirmek çok önemli. Biz Konya'da bunu yapıyoruz. Konya Belediyeler Birliği'nin düzenledi bu seminerler ile de belediyecilik konusundaki gelişmeleri paylaşmış oluyoruz. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.'

Başkan Akyürek, konuşmasının sonunda, 8-11 Haziran 2006 tarihleri arasında Konya'da yapılacak olan Belediye İhtiyaçları Fuarı, Belediyecilik Sempozyumu ve Çevre Haftası nedeniyle kurum ve kuruluşlar ile belediyelere ödüllerin verileceği programa tüm belediye başkanlarını davet etti.

İNSANLARIN YAŞAM KALİTESİ ARTIRILMALI

Mahalli İdareler Genel Müdür Vekili Mevlüt Atbaş da, yerel yönetimlerin daha etkin hale getirilmesi için hükümet tarafından İl Özel İdaresi ve Belediler Kanunu'nun çıkartıldığını belirterek, artırılan yetkiler ile mahalli idarelerin daha güçlü hale geldiğini söyledi. Belediyelerin görev ve sorumluluklarını yerine getirirken yerel demokrasiyi de geliştirerek beldelerindeki insanların yaşam kalitelerini de artırmaları gerektiğini kaydeden Atbaş, bütün bunların geliştirilmesi için belediyelerde zihniyet değişiminin ortaya konması gerektiğini vurguladı. Konya Belediyeler Birliği seminerlerinin, Türkiye genelinde İçişleri Bakanlığı tarafından örnek gösterildiğini hatırlatan Atbaş, seminere katılan herkese teşekkür etti.

BELEDİYELERDE STRATEJİK PLANLAMA

İlk günkü seminerin konuşmacısı olan Devlet Planlama Teşkilatı Stratejik Planlama Daire Başkanı Nahit Bingöl, 'Belediyelerde Stratejik Planma' başlığı ile gerçekleştirdiği konuşmasında, stratejik yönetimin, doğru işi, doğru şekilde yapmak olduğunu söyledi.

Program dahilinde yarın, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Süleyman Elban'ın 'Belediyelerde Norm Kadro Esas ve Usulleri. Kabahatler Kanunu ve Belediyelerde İdari Para Cezaları' konulu semineri yer alacak.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;