KONYA BELEDİYELER BİRLİĞİ  GENEL KURULU YAPILDI

KONYA BELEDİYELER BİRLİĞİ GENEL KURULU YAPILDI

Konya Belediyeler Birliği seçimleri yapıldı. Başkan Tahir Akyürek Konya Belediyeler Birliği Başkanlığı'na seçildi. Başkan Akyürek, AKP hükümeti imkânsızı başararak yerel yönetimler yasasını hikâye olmaktan kurtarmış, tarihi bir adım atarak yasallaştırmıştır. Milletimiz ve ülkemize hayırlı olsun.'dedi. Akyürek, aynı toplantıda Türkiye'de başkanlık sistemine geçilmesi gerektiğini belirterek 'Artık başkanlık sisteminin tartışılma zamanı gelmiştir' şeklinde konuştu.

Konya Belediyeler Birliği Genel Kurul toplantısı Büyükşehir Belediyesi meclis salonunda 200'e yakın belediye başkanın katılımıyla gerçekleştirildi. Genel Kurul toplantısına Konya Valisi Ahmet Kayhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, birliğe üye belediye başkanları, üye olacak belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri katıldı.

Genel Kurul divan başkanlığına Cihanbeyli Belediye Başkanı Nuri Ünalan seçilirken, Genel Kurul'da protokol konuşmalarının açış konuşmasını Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Mehmet Yakıcı Yaptı.

Konya Belediyeler Birliği Genel Kurulu'nda 'Konya'yı tüm belediyeleri ve köyleri ile birlikte ele almak ve hizmet götürmek görevimizdir' diyerek konuşmasına başlayan Başkan Tahir Akyürek ise 'Ülkemizin en hızlı kalkınan, gelişen ve düzenli yapılaşması ile örnek şehri olan Konya'yı sadece şehir merkezi ve ilçeleri ile ele alarak hizmet üretmek doğru değildir. Hizmeti şehrimizin en ücra köşesine taşımak biz belediye başkanlarının ve kamu yöneticilerinin görevidir. Konya Belediyeler Birliği biz belediye başkanlarına hizmetlerinde öncü olacak, bir çok hizmetimizi de organize edecektir. Bugün tarihi bir gündür. Genel Kurulumuzun yerel yönetimler için yeni bir dönemin başladığı bugünde yapılıyor olması ayrı bir sevinç kaynağıdır. AK Parti Hükümeti yıllardır tartışmalara neden olan, yılan hikâyesine dönen yerel yönetimler yasa tasarısını mecliste geçirerek tarihi karara imza atmıştır. Hükümet ayrıca Belediyelerin vergi borçlarını da silmiştir. Bu uygulamalar ülkemizin önünü açacak, şehirlerimizin gelişmesine imkân tanıyacaktır. Merkezi hükümet elindeki yetkileri özel idarelere ve yerel yönetimlere devretmiştir. Milletimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim. Bugünden sonra ülkemizde artık başkanlık sisteminin tartışmaya açılması gerektiğine inanıyorum' dedi.

Başkan Akyürek, konuşmasında son üç ayda yaptıkları bazı çalışmalar hakkında da toplantıya katılanlara bilgi vererek, şehre hizmet çıtasının yükseltilmesi için gayret sarf edeceklerini belirtti.

Konya Valisi Ahmet Kayhan ise konuşmasında özel idareler yasası ile mahalli idareler yasasına dikkat çekerek, çıkarılan her iki yasanın hizmetleri kolaylaştıracağını söyledi. Kayhan 'Bazı yasalar hizmet üretimini yavaşlatıyor. 4 km'lik bir yolu asfaltlamak için aylarca süren yazışmalar yapılıyor ve eğer aynı döneme yetiştirilebilirse, yol asfaltlanabiliyordu. Bütün bu sorunların yeni yasayla ortadan kalkacağına inanıyorum' dedi.

Protokol konuşmalarını ardından seçimlere geçildi. Tek listeyle girilen seçimlerin ardından Başkan Tahir Akyürek, Konya Belediyeler Birliği başkanlığına seçildi

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;