Konya Belediyeler Birliği Eğitim Semineri

Konya Belediyeler Birliği Eğitim Semineri

Konya Belediyeler Birliği eğitim seminerleri devam ediyor. Eğitim seminerlerinin 93.sü Antalya'da yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Seminerde belediye başkanlarına ve katılımcılara yönelik bir konuşma yapan Konya Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'da hizmette kaliteyi yükseltmek amacıyla hazırladıkları projelerini tek tek hayata geçirdiklerini belirterek; 2005 yılının ulaşımda hamle yılı olduğunu bildirdi. Başkan Akyürek, Belediyeler Biriliği'nin düzenlediği eğitim seminerlerinin ise bütün belediyeleri yeni yasal sürece hazırladığını hatırlattı.

Konya Belediyeler Birliği'nin özellikle belediyelerle ilgili yasal düzenlemeleri konu olan eğitim seminerleri devam ediyor. Antalya Pemar Resort Hotel'de gerçekleştirilen 93. eğitim seminerine katılan Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Akyürek önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında Türkiye'de belediyecilik hizmetlerinin 3 farklı dönemle anılabileceğini belirten Başkan Akyürek, bunları; 80 öncesi belediyecilik, 80 sonrası belediyecilik ve günümüz belediyeciliği olarak sıraladı. Günümüz belediyeciliğinin daha bilimsel imkânlarla donatıldığını söyleyen Başkan Akyürek, tüm yetkilerin belediyelere aktarıldığı bir sürecin başladığına işaret ederek, belediye başkanlarını yeni sürecin belirleyicileri olarak nitelendirdi. Özellikle AB sürecinde ülkeler arası yarışın yerini kentler arası yarışın aldığının altını çizen Başkan Akyürek, tüm başkanlardan hizmet süreci bitimine kadar vatandaşın yaşamını kolaylaştıracak çalışmalara imza atmalarını istedi. AK Parti Hükümetinin merkezi iktidarın yetkilerini yerel yönetimlere devrettiğini hatırlatan

Başkan Akyürek, diğer reformların özellikle belediye gelirlerini artırmaya yönelik yasal düzenlemelerin tamamlanmasıyla Türkiye'de belediyecilik hizmetlerinde yeni bir dönemin başlayacağını bildirdi. Bu sürecin Ankara'daki bürokrasinin belediyelere devredilen yetkileri geri alma talep ve çabalarının engellenmesiyle mümkün olduğuna işaret eden Başkan Akyürek, siyasi gücün bunu sağlayacağına inandığını belirtti.

Başkan Akyürek, 'Halka yeni bir şey veriliyorsa, yapılanların yüzde 90'nın üzerinde belediyeler yapıyor ve veriyordur. Belediyelere sadece başkanlardan ibaret değildir. Çalışmalarımızda Belediye Meclisi'nin, bürokrasinin, çalışanların önemli oranlarda katkıları var. Önümüzdeki yasama döneminde belediye gelirleri kanunuyla artışlarda oluşursa, çok farklı bir döneme hep birlikte imza atmış olacağız' diye konuştu

Konya Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Mehmet Yakıcı tarafından yönetilen seminere Ankara, İstanbul, İzmir gibi Büyükşehirlerin de bulunduğu Türkiye'nin hemen her ilinden gelen yaklaşık 400 belediye bürokratı ve belediye başkanı katıldı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;