Konya Belediyeler Birliği  90. Eğitim Seminerini Gerçekleştirdi

Konya Belediyeler Birliği 90. Eğitim Seminerini Gerçekleştirdi

Konya belediyeler birliği eğitim seminerlerini sürdürüyor. Eğitim seminerlerinin 90.sı Side Kaya Otel'de yoğun bir katılımla gerçekleşti. Toplantıya ev sahipliği yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Konya Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye'de belediyecilik açısından önemli süreçler yaşandığını kaydederek, yeni dönemde belediyelere yetki devrinin mahalline devredilmesiyle önemli bir mesafe daha alınmış olacağını kaydetti.

KONYA BELEDİYELER BİRLİĞİ, 90 EĞİTİM SEMİNERİNİ

500 BELEDİYE BAŞKANI VE YÖNETİCİNİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRDİ

Başkan Akyürek'ten Önemli Açıklamalar: 1 ' 5 Yılda 16 Katlı Kavşak Projemiz Var!

2 ' 2005'te 7 Milyon Kilitli Taş Kullanacağız! 3 ' 30 Bin Konutluk Gecekondu Önleme Bölgesi Oluşturuyoruz!'

Hedef konmadan başarı yakalanamayacağını kaydeden Büyükşehir belediye başkanı Akyürek, 5 yıl içerisinde 16 katlı kavşak ve yaklaşık 30 bin konutluk gecekondu önleme bölgesi oluşturulacağını açıkladı.

Konya Belediyeler Birliği, eğitim seminerlerinin 90.sını Side Kaya Otel'de gerçekleştirdi. 28 Haziran ' 1 Temmuz 2005 tarihlerini kapsayan seminere. Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen 500'ü aşkın belediye başkanı ve yönetici katıldı.

Side Belediye Başkanı Osman Delikkulak'ın açış konuşmasıyla başlayan seminerde, Konya Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Cihanbeyli Belediye Başkanı Nuri Ünalan da bir konuşma yaptı. Ünalan, bu tür seminerlerin belediye başkanlarının birbirlerini tanımada, kaynaşmada ve istişarede önemli rol aldığını belirtti.

Ünalan'ın ardından kürsüye Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Konya Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Akyürek geldi. Şu ana kadar eğitim seminerlerini yoğun bir katılımla gerçekleştiren Konya Belediyeler Birliği'nin bir çok eğitim seminerini geride bıraktığını kaydeden Başkan Akyürek, bu tür seminerlerin yoğun bir istifade imkanı sunduğunu söyledi. Konuşmasına Türkiye'de belediyeciliğin 3'e ayrıldığını söyleyerek devam eden Başkan Akyürek bunları 80 öncesi, 80 sonrası ve günümüz belediyeciliği olarak sıraladı. Popülizmle ve sloganlarla artık bir yere gelinemeyeceğini belirten Başkan Akyürek, hedef koyarak, proje stoku oluşturarak; takip, süreklilik ve sonuç alma gibi özellikleri bulundurarak başarının geleceğini kaydetti. Günümüzde yetki ve sorumlulukların artırıldığını, bu imkanın iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Akyürek, belediyelerin gelirlerinin artırılması için yoğun çaba gösterildiğini de anlattı.

5 yıl önce Konya'da yapılan anketlerde en önemli kent sorununun hava kirliliği olarak ön plana çıktığını söyleyen başkan Akyürek, bugün yapılan anketlerde trafik sorununun birinci sırayı aldığını söyledi. Konya Büyükşehir Belediyesi'nin, Konya şehir içi trafik sorununu 1 yıl gibi bir sürede çözmeyi hedeflediğinin altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 5 yıl için 16 katlı kavşak projesinin hazırlandığını açıkladı.

Başarılı bir belediyecilik için proje stoku oluşturmanın gerekli olduğunu yineleyen Akyürek, önceki yıllarda 1.5 milyon kilitli taş kullanılan Konya'da, bu yıl en az 7 milyon kilitli taş kullanılacağını belirtti. Gecekondusu olmayan tek büyükşehir olan Konya'da, bakanlık ve genel müdürlük ile yürütülen çalışmalar sonucu 25 ' 30 bin konutluk gecekondu önleme bölgesi oluşturulacağını açıkladı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın gecekondusuz tek Büyükşehir olmasının, önceden alınan tedbirlerle sağlanabildiğini söyledi.

Akyürek'in konuşmasının ardından Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teknik Araştırmalar ve Uygulamalar Genel Müdürü Hami Yıldırım tarafından verilen seminere geçildi. Seminerine belediyelerin imara ilişkin uygulamalarda ciddi mevzuat karışıklığı yaşandığını anlatarak başlayan Yıldırım, kısıtlı olan kaynaklarını, belediyelerin istediği ölçüde sunamamanın sıkıntısını yaşadıklarını kaydetti. Buna rağmen 2003 yılından itibaren belediyelere yardımın sürekli artırıldığını söyleyen Yıldırım, belediyelerin 600 trilyon liralık projelerinin hazır olduğunu, ancak 1.100 belediyeye aktarılan rakamın 34 trilyon lira civarında olduğunu söyledi. Yıldırım konuşmasında Temmuz ayında 800 belediyeye daha yardımda bulunacaklarını açıkladı.

Antalya Side Kaya Otel'de düzenlenen seminer, 28 haziran ' 1 temmuz tarihleri arasını kapsıyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;