Konya Atık Su Arıtma Tesisi Test İşlemlerine Başladı

Konya Atık Su Arıtma Tesisi Test İşlemlerine Başladı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve Tuz Gölü ekoloji üzerindeki olumlu etkisi ile Türkiye'nin en önemli çevre projelerinden biri olan Konya Atık Su Arıtma Tesisleri'nde test işlemlerine başlandı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Tuz Gölü\'nün kurtulması açısından önemli olan tesisin, AB standartlarına uygun arıtma yapacağını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Su Kanalizasyon İdaresi (KOSKİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan Konya Atık Su Arıtma Tesisleri’nde atık su alımı işlemine başlandı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, temeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Konya Atık Su Arıtma Tesisleri’nin Türkiye’nin en önemli çevre projelerinden biri olarak kabul edildiğini söyledi.

ATIK SUDAN ENERJİ ÜRETİLECEK

Tesisin devreye girmesiyle Konya’nın atık sularının Tuz Gölü için tehdit olmaktan çıkacağını kaydeden Başkan Akyürek, tesisin AB standartlarına uygun arıtma yapacağını ifade etti. Artık Konya’nın atık sularının insan ve çevre sağlığına uygun olarak arıtılacağını ve arıtma çamurundan elde edilecek enerji ile tesisin elektrik ihtiyacının büyük ölçüde karşılanacağını vurgulayan Başkan Akyürek, “Bugüne kadar kentsel kanalizasyon hatlarından 3 bin milimetrelik kolektörde toplanan atık sular terfi merkezi ile yükseltilerek Keçili Deresi’ne deşarj edilmekteydi. Tesiste su tutma işlemi başlayınca, mevcut terfi merkezi devreden çıkarılarak atık sular tesise yönlendirilmiştir. Su alma yapısından mekanik arıtma ünitelerine geçen atık sular daha sonra ileri biyolojik arıtma ünitelerine geçmektedir. Biyolojik olarak arıtılan atık sular, ultraviyole ile dezenfeksiyon işlemine tabi tutularak deşarj kanalına iletilecektir” dedi.

ARITILMIŞ SU TARIMDA KULLANILACAK

Küresel ısınmanın çevreyi tehdit ettiği günümüzde, tesisten çıkacak yıllık 50 milyon metreküplük arıtılmış suyun tarımsal sulamada ve şehrin yeşil alanlarının sulamasında kullanılacağını kaydeden Başkan Akyürek, ayrıca tesisten çıkacak çamurun havasız çürütme sonucu gübre haline geleceğini, bunun da çoraklaşmanın yoğun olduğu bölgelerde kullanılabileceğini ifade etti.

TUZ GÖLÜ KURTULUYOR

50 milyon TL'ye mal olan ve günde 200 bin metreküp atık su işleyecek tesisin test işlemlerinin ardından kısa süre içinde arıtma faaliyetine başlayacağını belirten Başkan Akyürek, “Konya modern bir arıtma tesisine kavuştu. Bu gelişme şehrimiz açısından olduğu kadar Tuz Gölü'nün kurtulması için de önemli bir adımdır. Tesisin hem ülkemize hem de Konya'ya hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;