Konya, 2008 Tarihi Kentler Birliği Konferansına Hazır

Konya, 2008 Tarihi Kentler Birliği Konferansına Hazır

Dünya Tarihi Kentler Birliği'nin Konya'daki Genel Kurul toplantılarına katılan belediye başkanları ve temsilcileri, Konya'da 2008 yılında yapılacak konferansın sorunsuz geçeceğine inandıklarını söylediler. Genel Kurul toplantılarında gelecek yılki konferans ile ilgili ayrıntıları belirleyen heyettekiler, Konya'daki tarihi dokuya ve altyapıya hayran kaldıklarını ifade ettiler.

Dünya Tarihi Kentler Birliği'nin Konya'da yapılan 2007 Yılı Genel Kurul toplantıları için şehrimizde bulunan 6 ülkeden üye şehirlerin temsilcileri, Konya'nın tarihi dokusu ve altyapısı ile gelecek yılki konferansa gerçek bir ev sahipliğini yapacağına inandıklarını söylediler.

24 Haziran 2007 tarihinden bu yana Konya'da gelecek yılki konferansın ayrıntılarını konuşan ve yol haritasını belirleyen Dünya Tarihi Kentler Birliği Genel Kurul üyeleri, Konya'daki tarihi mekanları gezmeyi de sürdürdü.

TARİHİ DOKUDAN ÇOK ETKİLENDİK

Mevlâna Müzesi ve Çatalhöyük'ün ardından Glistra ve Sille'de incelemelerde bulunan Avustralya'nın Ballarat, Japonya'nın Nara, Avusturya'nın Viyana, Ukrayna'nın Kiev, Güney Kore'nin Gyeongju ve Çin'in Xi'an şehirlerinin temsilcileri tarihi dokuya hayran kaldı. Tarihi mekanları gezerek bilgi alan heyet, binlerce yıl öncesinden kalan eserleri tek tek inceledi. Yaptıkları gezi ve incelemelerle ilgili Glistra'da bilgi veren Dünya Tarihi Kentler Birliği Genel Sekreteri Hisakazu Takagi, Konya'da gördüğü her şeyden çok etkilendiğini dile getirerek, gelecek yıl konferans için Konya'ya gelecek konukların da şehirden çok etkileneceğini ifade etti. Konya'da kendilerini çok rahat hissettiklerini kaydeden Takagi, 'Genel Kurul toplantısını Konya'da yapmakla doğru bir karar verdiğimize inanıyorum. Yaptığımız gezilerde en çok etkilendiğim yer Çatalhöyük oldu. Çünkü orası sadece Konya'nın değil, insanlığın bir mirasıdır' dedi.

KONYA, ALTYAPISI İLE EV SAHİPLİĞİNE HAZIR

Bir önceki toplantının ev sahibi olan Avustralya'nın Ballarat şehri Belediye Başkanı David Vendy ise, Sille'de gördüğü iki bin yıllık yerleşim yerleri kendisini çok etkilediğini belirterek, Sille'yi gelecek yıl çok sayıda insanın ziyaret edeceğine inandığını ifade etti. Tarihi mekanların insanların bir araya getirdiğini vurgulayan Wendy, Konya'nın gelecek yılki toplantılara harika bir ev sahipliği yapacağını kanıtladığını, çünkü Konya'nın bu konuda yeterli altyapı ve tecrübeye sahip olduğunu söyledi.

GELECEK YIL İÇİN HAZIRLIKLAR YAPILDI

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, Genel Kurul toplantısı için Konya'da bulunan belediye başkanları ve temsilcileri ile hem toplantılarda bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu, hem de misafirler onuruna verdiği yemekte çalışmalar hakkında bilgi aldı. Misafirlere çeşitli hediyeler veren Başkan Akyürek, gelecek yılki toplantıların en iyi şekilde yapılması için gerekli hazırlıkların yapıldığını ifade etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;