KONYA, 10 DÜNYA KENTİNDEN BİRİ OLACAK

KONYA, 10 DÜNYA KENTİNDEN BİRİ OLACAK

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'yı yaşanabilir 10 dünya kenti arasına sokacak çalışmalara Meram'da start verildiğini açıkladı. Akyürek Meram Piknik Alanı açılışında, Konya'ya, bütçeden ayrılan payın da üstünde bir rakamla yatırım yapacaklarını ifade etti.

Başkan Akyürek, Mevlana Kültür Merkezi ve Kadın Sığınma Evi'nin yanı sıra kentsel dönüşüm projelerinin de yer alacağı yatırımlar arasında; yeşil alan çalışmaları, kavşak düzenlemeleri, geniş ve modern yollar ile atık su arıtma tesisleri gibi yaklaşık 60 proje bulunduğunu bildirdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Meram Piknik Alanı'nı hizmete açtı. Açılışa; Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Meclis Grup Başkan Vekili Nevzat Pakdil, Sanayi ve Ticaret Komisyonu Başkanı Soner AKSOY, Vali Ahmet Kayhan, Konya Milletvekili Hasan Anğı ve Ahmet Büyükakkaşlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Meram Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ziya Özboyacı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar ve çok sayıda davetli katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Selim Büyükkarakurt; Şükrü Doruk İlköğretim Okulu ile Tavusbaba Camii arasında yapılan çevre düzenleme çalışmalarının 890 milyar liraya mal olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıl nisan ayında başlayan çalışmaların bu yıl mayıs ayında tamamlandığını hatırlatan Büyükkarakurt, yeni düzenleme çerçevesinde, bölgenin otantik yapısına uygun merdivenler, amfi tiyatro, çeşmeler, gezinti alanları, teraslar ve mesire alanları yapıldığını kaydetti.

Meclis Grup Başkan Vekili Nevzat Pakdil programın açılışında, Selçuklular'a başkentlik yapmış olan Konya'nın bir dünya şehri olacağına inandığını belirtirken, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü de Konya'nın tarımda olduğu kadar sanayide de geliştiğini ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen Meram Piknik alanının göz doldurucu hale geldiğini belirten Konya Valisi Ahmet Kayhan, Mevlana'yı ziyaret için Konya'ya gelen herkesin Meram'a da geldiğine işaret ederken Konya'nın hep ilklere imza attığını kaydeden Konya Milletvekili Hasan Anğı da, şehri beton yığınlarından kurtararak yaşanabilir yapan herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu da, Konya'nın en önemli figürlerinden birinin Meram olduğuna işaret ederek, hizmetlerin de bu paralelde yapılması gerektiğini vurguladı. Medeniyetler beşiği Konya'da Meram'ın ayrı bir önemi olduğunu ifade eden Tuzcuoğlu, Meram'ı her açıdan zirveye taşımak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini dile getirdi. Tuzcuğlu, 'Mevlana'dan sonra burada bülbüllerin ötmediği rivayet edilir, ama bundan sonra kültür sanat etkinlikleriyle bülbüller şakımaya başlayacak' dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, marka olmanın önemine değinerek Mevlana'dan günümüze önemini koruyan ve Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde geniş yer verdiği Meram'ın uluslar arası bir marka olduğunu söyledi. Evliya Çelebi'nin 'Gez dünyayı, gör Konya'yı' şeklindeki sözlerini anımsatan Akyürek, Konya için de büyük önemi olan Meram'ın güzelliklerine güzellikler katmak gerektiğini ifade etti.

Konya'ya yapılan hizmetlerde kalitenin yükseltilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Akyürek, yapılanların korunmasının da yeni eserler ortaya çıkarmak kadar önemli olduğunu vurguladı. 'Konyalı hemşerilerimiz çevre bilincini daha üst seviyeleri çıkarmalılar' diyen Başkan Akyürek, Meram'da yapılacak ilave çalışmalara da işaret ederek, yapılacak katlı otopark ile çevreyi rahatlatacaklarını bildirdi.

KOSKİ'nin yıl sonuna kadar 500 bin ağaç dikimi gerçekleştireceği Meram'da çevre düzenlemelerinin ikinci ayağına başlanacağını kaydeden başkan Akyürek, Büyükşehir Belediyesi'nin Konya'ya her yıl ortalama bir milyon ağaç kazandıracağını ifade etti.

Kayacık'ta 4 milyon metrekarelik alanda Türkiye'nin en büyük bölge parkını oluşturacaklarını kaydeden Başkan Akyürek, amaçlarının Konya'yı 'gül şehri' haline getirmek olduğunu belirterek, 17 Aralık tarihine kadar 100 bin metrekarelik bir alanda çeşitli ağaç ve gül çeşitleri ekimi yapacaklarını söyledi. Akyürek, Karatay, Meram ve Selçuklu ilçelerine, 100 bin metrekarelik Kozağaç Parkı'nın beş katı büyüklüğünde yeni kent parkları oluşturulacağını anlattı.

Mevcut 1 milyon metrekareye ilave olarak Milli Emlak'ten 500 bin metrekarelik bir yer daha alındığını ve 500 bin metrekarelik bir yer için de yazışmaların sonuçlandığını açıklayan Başkan Akyürek, 2 milyon metrekarelik alanda da kamulaştırma çalışmalarının devam ettiği müjdesini verdi.

Tarihi Meram Köprüsü'nde gerçekleştirilen program, Ahmet Özhan'ın verdiği konserle devam etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;