KKTC Cumhurbaşkanı TALAT:Konya Bize Güç Verdi

KKTC Cumhurbaşkanı TALAT:Konya Bize Güç Verdi

Konya Belediyeler Birliği'nin 102. Eğitim Semineri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Salamis Bay Conti Resort Hotel'de bu sabah başladı.

KKTC'ye destek vermek, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve KKTC'deki belediyelerle işbirliği yapmak amacıyla burada ilk kez gerçekleştirilen ve 4 gün sürecek seminere, Türkiye genelindeki 184 belediyeden 320 belediye başkanı ve belediye temsilcisi katılıyor.

Türkiye Sayıştay üyesi Abdurrahman Acar tarafından verilecek olan seminerin açılış törenine, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Konya Belediyeler Birliği'nin KKTC'de gerçekleştirdiği etkinlik ile Kıbrıs Türk Halkı'na güç ve destek verdiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Talat, Konya Belediyeler Birliği'nin Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ile işbirliği adımları atmasının da memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Talat, Türkiye'nin ne pahasına olursa olsun her koşulda Kıbrıs Türk Halkı'na desteğini sürdürdüğünü ifade ederek, "Hata bile yapsak Türkiye bizi destekliyor. Bu çok önemli. Böyle bir dayanışma örneği dünyada başka yok" dedi. Talat, bu desteğe örnek olarak da, Türkiye'nin AB sürecinde zarar görme pahasına havaalanlarını ve limanlarını Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne açmamasını gösterdi.

Konya Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Mehmet Yakıcı da, Konya Belediyeler Birliği olarak, KKTC'de ilk kez düzenledikleri eğitim seminerine Türkiye'deki belediyelerin çok büyük ilgi gösterdiğini ifade ederek, "Bu yoğun ilginin altında, Konya Belediyeler Birliği'nin KKTC ve kardeş Kıbrıs Türk Halkı'na karşı taşıdıkları ve giderek artan sevgi ve dayanışma duygusu yatmaktadır" diye konuştu. Yakıcı, üstün yönetici kabiliyeti ve sergilediği devlet adamlığı ile KKTC'nin ve Kıbrıs Türk Halkı'nın daha prestijli konuma gelmesini sağlayan, KKTC'yi Avrupa Birliği ve dünyada öncelikli gündeme taşıyan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile yurt dışı programını erteleyerek seminere katılan Kıbrıs Türk Beldiyeler Birliği Başkanı Oktay Kayalp'a katılımları için teşekkür etti. Yakıcı, Konya Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı'nın da isteğiyle Kıbrıs Türk Beldiyeler Birliği ve KKTC'deki belediyelerle dayanışma ve ilişkilerin geliştirilmesi kararının alındığını ifade ederek, bu konuda genel sekreterlerin altyapıyı oluşturma çabalarına başladığını, bugün başlayan seminerin de bu çalışmalara hız kazandıracağını söyledi.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı ve Gazimagusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, Kuzey Kıbrıs'ta 28 belediyeden oluşan Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği'nin ülkedeki yerel yönetim hizmetlerini yürüttüğünü ifade ederek, irili ufaklı bu belediyelerin nüfusun yüzde 75'ine hizmet verdiğini söyledi. Kıbrıs Türk Halkı'na uygulanan izolasyonlardan belediyelerin de payını aldığını vurgulayan Kayalp, Kıbrıs Türk belediyelerinin uluslararası organizasyonlarda yer almasının engellendiğini kaydetti. Konya Belediyeler Birliği'nin aldığı işbirliği kararının memnuniyet verici olduğunu aktaran Kayalp, bu işbirliğinin izolasyonların kalkmasına katkı koyacağını kaydetti.

Konya Belediyeler Birliği Başkan Vekili Nasır Ersöz de, semineri KKTC'de düzenlemekteki nedenlerden birinin, her karışı şehit kanıyla bezenmiş Kıbrıs'ı görmek ve KKTC'nin kuruluş yıldönümü heyecanını ve mutluluğunu paylaşmak olduğunu söyledi. Ersöz, "Bizim Türk halkı olarak, yavruvatan Kıbrıs'ımıza vermiş olduğumuz değer; Başbakanımızın ve hükümetimizin AB müzakere görüşmelerinde Kıbrıs konusunda gösterdiği kararlı görüş ve tutumlu davranışlarındaki izlediği yoldan ve metotdan da net olarak anlaşılmaktadır" dedi.

Yavruvatan Kıbrıs ile ilgili olarak tüm Türkiye'nin tek vücut olduğunu vurgulayan Ersöz, Konya Belediyeler Birliği olarak Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve hükümetinin izlediği politkayı taktirle karşıladıklarını ve her zaman yanında olduklarını ifade etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;