Kısa'dan Hisse Kısa Film Yarışması

Kısa'dan Hisse Kısa Film Yarışması

Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya'da ilk kez Mesnevi'den Hikâyeler konulu kısa film yarışması düzenliyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ulusal çapta gerçekleştirilen yarışmaya isteyen herkesin katılabileceğini vurgulayarak, insanlığın ortak değerleri adına söyleyecek sözü olan tüm sinemacıları, sanatçıları ve sanatseverleri bu yarışmaya davet etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi, sinemaya yeni açılımlar kazandırmak, sinema bölümü öğrencilerini ve sinemaya ilgi duyan sinemaseverleri özgün yapıtlara teşvik etmek amacıyla Mesnevi’den Hikâyeler konulu kısa film yarışması düzenliyor.

KONYA’DA İLK KEZ DÜZENLENİYOR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, eserleri tüm dünyada ilgiyle takip edilen Konya’nın ve ülkemizin büyük düşünür ve şairi Mevlâna Celaleddin Rumi’nin en önemli eseri sayılan Mesnevi’nin sinema diline ve tekniğine oldukça uygun hikâyeler barındırması bakımından zengin bir kaynak olduğunu söyledi. Bugüne kadar pek çok edebiyatçı, müzisyen ve sinemacının da ilgisini çeken Mesnevi’nin sanatçılara ilham vermesi açısından özgün bir konuma sahip olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, bu yıl Konya’da ilk kez yapılacak yarışmanın büyük ilgi göreceğini söyledi.

Başkan Akyürek, “Geçtiğimiz yıl Mevlâna Celâleddin Rumi’nin 800’üncü doğum yılı nedeniyle tüm dünyada gerçekleştirilen etkinlikler, kutlamalar, tüm gözlerin Mevlâna’ya ve onun eşsiz eseri Mesnevi’ye yönelmesini sağladı. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak bu ilgiye yeni bir mecra kazandırmak, genç beyinleri insanlığın ortak değerleri üzerinde düşünmeye ve üretmeye teşvik etmek düşüncesinden hareketle kısa film yarışması projesini hayata geçiriyoruz” dedi.

SON KATILIM TARİHİ 5 EYLÜL 2008

Ulusal çapta gerçekleştirilen yarışmaya isteyen herkesin katılabileceğini vurgulayan Başkan Akyürek, insanlığın ortak değerleri adına söyleyecek sözü olan tüm sinemacıları, sanatçıları ve sanatseverleri bu yarışmaya davet etti.

Mesnevi’nin içinde yer alan hikâyelerin tema olarak ele alınacağı yarışmaya son katılım tarihi 5 Eylül 2008. Sonuçlar Aralık ayında, Mevlâna’yı Anma Haftası içerisinde ilan edilecek. Seçici kurulu sinemaya emek vermiş önemli isimlerden oluşacak yarışmanın şartnamesi ve detaylı bilgileri www.konya.bel.tr adresinde yer alıyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;