Kent Konseylerinin Desteklenmesi Eğitim Programı

Kent Konseylerinin Desteklenmesi Eğitim Programı

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Yerel Gündem 21 Programı ve Konya Büyükşehir Belediyesi'nin birlikte düzenledikleri, 'Kent Konseylerinin Desteklenmesi Eğitim Programı' başladı. İki gün sürecek toplantılara İç Anadolu Bölgesi'nden 11 ilin temsilcileri katılıyor.

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Yerel Gündem 21 Programı ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte düzenledikleri, “Kent Konseylerinin Desteklenmesi Eğitim Programı” Konya’da başladı.

Bera Otel’de başlayan ve iki gün sürecek toplantıların açılışına İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mustafa Yardımcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muammer Sönmez, Konya Kent Konseyi Başkanı Osman Gürbüz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülmelik Ötegen, Konya Ticaret Odası Başkan Vekili Seyit Karaca, Yerel Gündem 21 Programı Genel Koordinatörü Sadun Emre Alp, Habitat İçin Gençlik Derneği Başkanı Sezai Hazır ile İç Anadolu Bölgesi’nden 11 ilin temsilcileri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Yerel Gündem 21 Programı Genel Koordinatörü Sadun Emre Alp, Kent Konseyi Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesinden sonra Türkiye’nin her yerinde çalışmalar yapıldığını belirterek, en önemli eksikliğin bilgi paylaşımı olması nedeniyle değerlendirme toplantılarının önem kaydettiğini söyledi.

Konya Kent Konseyi Başkanı Osman Gürbüz, Kent Konseylerinin kanunla kurulduğunu, ancak bir eğitim ve bilgilendirme süreci olduğunu hatırlatarak, konuya toplumun her kesiminin sahiplenmesi gerektiğini ifade etti. Gürbüz, Konya’da Kent Konseyi konusunda kısa sürede yapılanmanın sağlandığını da sözlerine ekledi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muammer Sönmez ise, Avrupa’nın 20 yılda gerçekleştirdiği yerelleşmeyi Türkiye’nin 2,5 yılda gerçekleştirdiğini belirterek, yerelleşme ile birlikte hizmet artışının 5 katına çıktığını vurguladı. Kent konseylerinin karşılıklı görüş alışverişinin önemini ortaya koyduğunu ifade eden Sönmez, ne kadar çok kişinin görüşü alınırsa o kadar başarılı olunacağını kaydetti.

Açılış konuşmalarının ardından, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mustafa Yardımcı, Yerel Gündem 21 Programı Genel Koordinatörü Sadun Emre Alp ile Habitat İçin Gençlik Derneği Başkanı Sezai Hazır “Kent Konseylerinin Oluşumu, Yapısı ve İşleyişi Hakkında Bilgilendirme” konulu sunumlarını yaptılar.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;