KAYK Projesi Başladı

KAYK Projesi Başladı

Yeni Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kaynağından Ayrı Toplanması Yönetmeliği Konya?da KAYK Projesi ile uygulanmaya başlandı. Karatay bölgesinde Karşehir?de başlatılan uygulamayla ilk etapta 660 daireye geri dönüşüm poşetleri dağıtılarak çöplerin kaynağından ayrıştırılması başlatılmış oldu.

Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kaynağından ayrı toplanmasını öngören yönetmelik Büyükşehir Belediyesi'nin KAYK projesi ile uygulamaya konuldu. Proje kapsamında pilot bölge seçilen sitelere, işyerlerine ve resmi kurumlara çöplerin kaynağından ayırma işleminde kullanılmak üzere poşet dağıtımı yapıldı. Selçuk Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği bölümü öğrencilerinin eğitmen olarak görev aldıkları uygulama Karşehir'de geçildi.

Projenin uygulamaya konulduğu bölgelerde ambalajların ve istenilen katı atıkların nasıl toplanacağını ve uygulamanın nasıl gerçekleştirileceğini anlatan bir de broşür dağıtıldı. Broşürde çevre kirliliğine neden olan ambalajların doğayı nasıl kirlettikleri, geri kazanımın niçin tüketici eliyle yapıldığı, uygulamanın nasıl yapılacağı, geri kazanımın yararları ve bilinçli çevrecilik konularında bilgilere yer veriliyor.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan broşürde geri kazanımın önemini anlatmak için ambalajlar ve katı atık dolayısıyla kirlenen doğa ve alınacak tedbirlere de yer verildi. İşte broşürden bazı başlıklar.

Geri kazanım konusunda bunları biliyor musunuz'

- Her insan yılda 7 ağaçlık kağıt tüketmektedir.

- Bir ton kağıt geri kazanıldığında 17 çam ağacı, 1 ton kullanılmış gazete kağıdı geri kazanıldığında 8 adet çam ağacının kesilmesi önlenmiş olacak.

- Bir cam şişe doğada 4 bin yıl, plastik bin yıl, sakız 5 yıl, sigara filtresi 2 yıl sürede yok olmaktadır.

Geri kazanımın yararları

- Doğal kaynaklar korunur

- Atık miktarı azalır

- Enerji tasarrufu sağlanır

- Ekonomiye katkı sağlanır

Bilinçli çevrecilik için unutulmaması gerekenler

- Bir şey satın alırken kendi kendimize 'gerçekten ihtiyacım var mı''

- Çöpe atmadan önce 'geri dönüşümü olabilir mi'' soruları mutlaka sorulmalı.

- Alışverişlerimizde plastik veya pet ambalaj yerine cam ambalajları tercih edelim.

KAYK Projesi Karatay İlçesi'nde Karşehir konutları, Meram ilçesinde Müsiad konutları ve Sültem siteleri, Selçuk ilçesinde Yeni Kent konutları ile toplam 1546 konut, otogar, askeri kurumlar,oteller, alışveriş merkezleri, restaurant ve kafeler olmak üzere anlaşmalı 30 kurum ve ticari işletmede gerçekleştiriliyor. Projenin 2005 yılında şehrin büyük bir bölümüne yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;