Kardeş Kentlerle Diyaloglar Artıyor

Kardeş Kentlerle Diyaloglar Artıyor

Dünya devi Çin, Konya ile ilişkilerini geliştirmek istiyor. Çin'in en önemli kentleri arasında yer alan Şi'an (Xi'an) şehri yöneticileri Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ederek dünya kenti olmaya aday Konya ile ilişkilerini geliştirmek istediklerini bildirdi. Başkan Tahir Akyürek, dünyanın tarihi ketleriyle ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çaba içerisinde olduklarını, kardeş kent Şi'an ile diyaloğun artırılması için gerekli çalışmaların yapılacağını ifade etti.

Çin'in Şi'an kenti yöneticilerinden Xin Changxing ( Şi'an Şehir Başkan Yardımcısı ) ve çeşitli kademelerde görev yapan Lu Linxue, Lu Hengjun ve Peng Ermin Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti.

Kardeş kentlerle diyalogların geliştirilmesi amacıyla Konya'ya gelen Şi'an Şehri Yöneticileri, hem Konya'yı tanımak, hem de şehirlerini tanıtmak istiyorlar. Konya'da çeşitli temaslarda bulunan Şi'an şehri yöneticileri Xin Changxing Başkanlığında Büyükşehir Belediyesi'ne gerçekleştirdikleri ziyarette Şi'an şehri hakkında Başkan Akyürek'e bilgi sundular. Changxing, Konya ile Şi'an kentlerinin 1997 yılında kardeş kent olduklarını, ancak o günden sonra herhangi bir diyalogun yaşanmadığını hatırlatarak dünya kenti olmaya aday Konya ile diyaloglarını geliştirmek istediklerini bildirdi. Şi'an kentinin Çin'in en önemli makine imalatı yapan sanayisine sahip olduğunu hatırlatan Changxing, kardeş kent Konya'nın da hem sanayi hemde kültürel açıdan gelişmiş bir modern kent olduğunu gördüklerini ifade etti. Changxing, Başkan Tahir Akyürek'i Şi'an'da ağırlatman mutluluk duyacaklarını da bildirdi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Tahir Akyürek, Şi'an ile diyaloglarının artırılması için bir çalışma yapacaklarını belirterek kardeş kentlerle ilişkilerin daha ileriye götürüleceğini bildirdi. Konya'nın önemli bir sanayi merkezi olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapan Konya'nın tarihi kimliğinin yanında bir kültür merkezi olduğunu da ifade etti. Çin'de Konyalı sanayicilerin de yatırımlarının bulunduğu ifade eden Başkan Akyürek, Çin heyetine Belediye yayınları arasında yer alan İngilizce Mesnevi ile Selçuklu çinisi işlemeli Konya kartalı amblemini içeren bir çini tabak hediye etti.

Şi'an heyet başkanı Xin Changxing de Başkan Akyürek'e Çin tarihinde önemli bir yere sahip olan ve Şi'an şehrinde 2200 yıl önce 39 yıllık imparatorluğu süresince 720 bin kişiyi çalıştırarak ordusunu tüm askerlerinin birer heykelini yaptıran İmparator Terra Cotta'nın resminin işlendiği bir tabak hediye etti.

1997 yılında Çin'in Şi'an kenti ile Konya 'kardeş kent' olmuştu. Konya ve Şi'an kentleri dünyadaki tarihi kentlerle kardeş kentler olmaları sebebiyle benzer özellikleri taşıyor. Tarihi bir kent olan Şi'an 13 hanedanlığa başkentlik yaptığı dönemdeki tarihi popülaritesini bugün sanayi alanında da gösteriyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;