Kanalizasyonda Hedef Yüzde 100

Kanalizasyonda Hedef Yüzde 100

Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya'da yüzde 98 olan kanalizasyon şebeke hattını bu yılki çalışmalarla yüzde 100'e çıkarmayı hedefliyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yeni yapılacak hatlarda 100 yıl ömürlü plastik esaslı borular kullanılacağını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, şehir genelinde yüzde 98 olan kanalizasyon şebeke hattını bu yıl yapılacak çalışmalarla yüzde 100'e çıkarmayı hedefliyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek konuyla ilgili yaptığı açıklamada, altyapısı en gelişmiş şehir olan Konya'da 2007 yılı kanalizasyon yapım hedefinin 82 bin metre olarak belirlendiğini, bu rakamın yüzde 80'inin yeni şebeke, yüzde 20'sinin de ekonomik ömrünü tamamlamış şebekelerin ıslahı olduğunu belirtti. Başkan Akyürek, Nisan ayı itibariyle başlayan çalışmaların Ekim ayı sonlarında tamamlanacağını ve toplam maliyetin 20 milyon YTL olacağını vurguladı.

Şehir ve kasabalarda oluşan evsel nitelikli atık suların usulüne, tekniğine ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak toplanması, uzaklaştırılması, izale ve bertarafının toplum ve çevre sağlığı açısından önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Akyürek, Konya merkezde toplam 2 milyon 424 bin 892 metre uzunluğundaki kanalizasyon şebekesinin şehrin yüzde 98'ine hitap ettiğini ifade ederek, yeni yapılacak hatlarda 100 yıl ömürlü plastik esaslı CTP ve Korige borular kullanılacağını söyledi. Yeni sistemde arıza sayısında azalma olacağını kaydeden Başkan Akyürek, beton borularda entegre conta kullanılmaya başlandığını, bu sistem sayesinde kanalizasyon akışının daha rahat sağlanacağını kaydetti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;