Kamuoyuna Duyuru

Kamuoyuna Duyuru

Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi, 19 Eylül 2005 tarihi itibariyle uygulanmak üzere toplu ulaşım ücretlerinin yeniden düzenlendiğini açıkladı.

UKOME'den yapılan açıklamaya göre, 14.09.2005 tarih ve 2005/14 sayılı karar gereği Konya'da toplu ulaşım ücretlerinde değişikliğe gidildi. Buna göre, Büyükşehir Belediyesi'ne ait toplu ulaşım araçlarında 60 YKR olan sivil bilet 75 YKR, 50 YKR olan indirimli bilet ise 55 YKR olarak yeniden düzenlendi. Toplu Ulaşım Daire Başkanlığı kağıt biletlerin yakın bir gelecekte kaldırılacağı dikkate alınarak vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için elkart temin etmeleri gerektiğini bildirdi.

UKOME'nin konuyla ilgili açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

'Toplu ulaşım fiyatları 20 Eylül 2005 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlenmiştir. Yapılan yeni düzenlemeye rağmen yine Türkiye'nin ulaşımda en ucuz ili Konya olmuştur. Toplu ulaşımda elkart kullanılması halinde kullanıcılar daha avantajlı olacaklardır. Şöyle ki; 15 YTL'lik bir dolum yapılması durumunda bir biniş ücreti siviller için 63,7 YKR'ye, indirimli binişlerde 46.7 YKR olacaktır. 10 YTL'lik bir dolum yapılması durumunda 1 biniş ücreti siviller için 67,5 YKR, indirimli binişlerde 49,5 YKR olacaktır. Ayrıca, 75 dakikalık süre içinde ikinci bir toplu ulaşım aracının kullanılması durumunda bu fiyatlardan yüzde 40 daha indirim sağlanacaktır. Tramvay hatlarının kullanılması durumunda da ilk biniş ücretli ikinci biniş ücretsiz olacaktır. Bu şekilde bakıldığında şehrimizdeki ulaşım ücretleri diğer Büyükşehirlere göre yarı yarıya ucuz olmaya devam etmektedir.Kurulumz ayrıca kısa süre içinde kağıt biletlerinde kulanımdan kaldırılmasını ve tüm toplu ulaşım araçlarında sadece elkart sisteminin kullanılmasını kararlaştırmıştır. Vatandaşlarımız Elkart Müdürlüğümüzden veya belirtilen noktalardan elkart temin edebilirler.'

Toplu ulaşımda yeni fiyat düzenlemesi 20 Eylül 2005 tarihinden itibaren geçerli olacak. Elinde eski bileti bulunanlar ise bu biletlerini 1 Ekim 2005 tarihine kadar kullanabilecekler.

Basın Kuruluşları için;