Kahve Bahane, Sohbet Şahane

Kahve Bahane, Sohbet Şahane

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü’nce geçtiğimiz haftalarda başlatılan “Kahve Bahane, Sohbet Şahane” programı Meram’da devam etti. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programda konuşan Konya Büyükşehir belediye başkanı Tahir Akyürek, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği hizmetlerle kültürde 1 numara olduğunu söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü’nün kent kültürü ve kentlilik bilincinin artırılmasına yönelik düzenlediği programlardan birisi olan “Kahve Bahane, Sohbet Şahane” Meram son durakta bulunan Çamlıbel’de gerçekleşti. Programa Ak Parti Konya Milletvekilleri Hasan Anğı ve Halil Ürün, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, KOSKİ Genel Müdürü Yafes Yüzügüldü, Ak Parti il hanım ve il gençlik kolları yöneticileri, Kahveciler Odası Başkanı Hüseyin Menekşe ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Kahveciler Odası Başkanı Hüseyin Menekşe, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kent kültürü ve kentlilik bilincine yönelik yaptığı çalışmaların dikkat çekici hale geldiğini belirterek, çalışmada emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, kent kültürü ve kentlilik bilincinin bilinen belediye hizmetlerinin dışında ama önemli olduğunu belirttiği konuşmasında, Mevlana Şiirleri Beste Yarışması, Aşkın Film Festivali, Sadreddin Konevi Sempozyumu ve Sempozyum Bildirileri, “Mevlana ve Sinema” konulu panel, Mesnevi’nin basımı ve yabancı dillere çevrilmesiyle ilgili yapılan çalışmalar, Kültür A.Ş. ve cd çalışmalarında yapılan çalışmalarla, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kültür çalışmalarında 1 numaraya geldiğini söyledi. Başkan Akyürek “Amacımız Konya’yı sosyal – fiziki ve kültürel çalışmalarda dünya belediyeleriyle yarışır hale getirmek. Bu anlamda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, belediyemiz bünyesinde Sosyal Araştırtmalar Merkezi Müdürlüğü’nü kurduk. Komşuluk ilişkileri ve temizliğin anlatıldığı 100 bin takvim, kent kongreleri, yaşlılarla sohbet, 42 Bin Öğrenciye Seminer, Nasreddin Hoca’nın öğrencilere kent kültürü ve kentlilik bilincini anlatması, önümüzdeki günlerde sonucunu tüm kamuoyuyla paylaşacağımız Türkiye’de Konya İmajı Araştırmaları, Ünite Dergisi ile çalışmalarımıza yön verdik. Amacımız insanımızın kamil insan olmasına hizmet etmek.”diye konuştu.

Ak Parti Konya Milletvekili Hasan Anğı da şehirli olmanın zor olduğunu belirttiği konuşmasında, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı bu programlarla Konya’da her noktaya ulaşabilmenin mümkün olduğunu söyleyerek programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konya’nın Bosna Hersek’te savaş yılları ve Kıbrıs harekatı zamanında yaptığı yardımlarla kendisini gösterdiğini söyleyerek konuşmasına başlayan Ak Parti Konya Milletvekili Halil Ürün de bu tür programlarla, 1 milyonluk kentin aile bütünlüğünü sağlamanın mümkün olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Aşık Zikri, kent kültürü ve kentlilik bilincini ön plana çıkaran dörtlüklerle halk oyunları ekibi de gösterileriyle davetlileri hem güldürdü hem eğlendirdi.

Basın Kuruluşları için;