Kafkaslardan Konya'ya Ziyaret

Kafkaslardan Konya'ya Ziyaret

Rusya Federasyonu?na bağlı Karaçay Çerkez Cumhuriyeti İslam Enstitüsü Rektörü ve Müftüsü İsmail Bostanov ve Baş İmam Muhammed Erkenof Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek?i makamında ziyaret ederek Karaçay Çerkez Cumhuriyeti?nin başkenti Çerkeski ile Konya?nın kardeş şehir olmaları hususunda girişimde bulunulmasını istedi. Başkan Tahir Akyürek, ?tarihsel bağlarımız bulunan Kafkaslarla sürekli diyalog içinde olmaya çalıştık. Sürekli bu coğrafyadaki insanlarımızın acılarını paylaştık. Çerkeski ile irtibatımız sürecek? dedi.

Rusya Federasyonu'na bağlı Karaçay Çerkez Cumhuriyeti İslam Enstitüsü Rektörü ve Müftüsü İsmail Bostanov ve Baş İmam Muhammed Erkenof çeşitli temaslarda bulunmak üzere Konya'ya geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret eden Çerkez heyet Çerkeski'de bulunan İslam Enstitüsü ile S.Ü. İlahiyat Fakültesi'nin kardeş okul, Konya ile Karaçay Çerkez Cumhuriyeti'nin Başkenti Çerkeski'nin kardeş şehir olmasını istiyor.

Başkan Tahir Akyürek ile makamında görüşen İslam Enstitüsü Rektörü ve Müftüsü İsmail Bostanhov, Çerkeski'nin yüzde 40'ndan fazlasının Müslüman olduğunu hatırlatarak Rusya Fedarasyonu'na bağlı bağımsız bir Türk devleti olduklarını söyledi. Yeni yapılanan bir ülke olduklarını söyleyen Bostanov, Çerkeski'de iki kilise bulunmasına rağmen cami olmadığını, Rusya Federasyonu'nun cami yapımı için kendilerine destek vermediğini külliyesi ile birlikte yapacakları cami için Türk insanının desteğine ihtiyaç duyduklarını bildirdi.

Kafkasya'da bulunan Türk Cumhuriyetleri ve bölge halkı ile yüz yıllardır devam eden bir kardeşliklerinin bulunduğunu söyleyen Başkan Tahir Akyürek, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Akyürek, Konya'nın hem tarihi geçmişi, hem de tarihi misyonu dolayısıyla ilgi odağı olduğunu hatırlatarak, Karaçay Çerkez Cumhuriyeti'nin Başkenti Çerkeski ile iletişimlerinin devam etmesinden yana olduklarını açıkladı.

ASLAN MEŞEDOV'UN VEFATI BİZİ ÜZDÜ

Öte Yandan Çeçen lider Aslan Meşedov'un öldürülmesini yaptığı bir açıklamayla kınayan Başkan Akyürek, konuyla ilgili şunları söyledi :

'Çeçenistan eski Devlet Başkanı Aslan Meşedov'un şehit edilmesi hepimizi üzdü. Kendisine Cenab-ı Haktan rahmet, tüm Kafkas halklarına başsağlığı diliyoruz. Yer yüzünde barış için çalışan ve kaba kuvvetin değil haklının üstünlüğü için mücadele eden insanlara karşı yapılanları da kınıyoruz.'

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;