Kaçak Su Kuyuları, Vatandaş ' Belediye İşbirliği İle Kapatılıyor'

Kaçak Su Kuyuları, Vatandaş ' Belediye İşbirliği İle Kapatılıyor'

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek: "Acı Tecrübelerden Sonra Kaçak Su Kuyularını Kapatıyoruz". Konya Büyükşehir Belediyesi, şehir genelinde su ihtiyacını karşılamak için izinsiz açılan kuyularını kapatma çalışmasını sürdürüyor. Çalışmalar kapsamında Yenişehir Caddesi üzerinde bulunan Altınbaşak Sitesi ile Şerafettin alanındaki su kuyusu kapatıldı.

Kaçak Su Kuyuları, Vatandaş ' Belediye İşbirliği İle Kapatılıyor'

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek: "Acı Tecrübelerden Sonra Kaçak Su Kuyularını Kapatıyoruz"

Konya Büyükşehir Belediyesi, şehir genelinde su ihtiyacını karşılamak için izinsiz açılan kuyularını kapatma çalışmasını sürdürüyor. Çalışmalar kapsamında Yenişehir Caddesi üzerinde bulunan Altınbaşak Sitesi ile Şerafettin alanındaki su kuyusu kapatıldı. Kuyuların kapatılması çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, görevlilerin şehir genelindeki 300 kuyuda inceleme yaptığını ve yıl sonuna kadar 500'e yakın kaçak kuyunun vatandaş ' belediye işbirliğiyle kapatılacağını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, şehir genelinde su ihtiyacını karşılamak için izinsiz açılan kuyularını kapatma çalışmasını sürdürüyor. Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi (KOSKİ) tarafından Altınbaşak Sitesi'ndeki kuyunun kapatılması sırasında çalışmaları inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, görevlilerin şehir genelindeki 300 kuyuda inceleme yaptığını ve yıl sonuna kadar 500'e yakın kaçak kuyunun kapatılacağını söyledi. 92 kişinin hayatını kaybettiği Zümrüt Apartmanı'nın yıkılmasından sonra tartışma konusu olan su kuyularının zemin güvenliğinde tehlike doğurabileceğini ifade eden Başkan Akyürek, "Konya'nın yaşadığı bazı acı tecrübelerden sonra apartmanların zeminlerinde ve bahçelerinde açılan kuyular uzun süre tartışma konusu oldu. Jeoloji mühendisleri de bu olayı tartıştı. Şehrimizin su ihtiyacının yüzde 90'ı yer altı kuyularından sağlanıyor ve KOSKİ tarafından arıtılarak güvenli bir şekilde halkımıza ulaştırılıyor. Çok sayıda apartmanın izinsiz olarak su kuyusu açtığını tespit ettik. İzinsiz açılan kuyuları Belediye Meclisi kararı ile kapatıyoruz" dedi.

Çalışmaların yaz ayları boyunca devam edeceğini kaydeden Başkan Akyürek, ' Altınbaşak Sitesi'nde 113 metre derinliğindeki kuyunun kapatılmasının ardından, şehir merkezinde 25 yıldır KOSKİ tarafından kullanılan ancak halk sağlığı ve çevre güvenliği nedeniyle kapatılması kararı alınan 116 metre derinliğindeki Şerafettin Kuyusu da kapatıldı. Kent merkezinde kalması ve buradaki değerlerin bozulması, yerleşim alanının ortasında kalması gibi faktörlerle KOSKİ idaremizin şehir şebekesi için açtığı kuyulardan birisi de kapatıldı. Şu ana kadar tebligat yapılan kapatılması ile ilgili çalışma yapılan kuyu sayısı 300 ü açmış durumda. Çalışmalarımız devam ediyor. KOSKİ yöneticilerimizin çalışmaları devam ediyor. Büyükşehir meclisimizin ve Koski Yönetim Kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda şehir içindeki izinsiz açılan dolayısıyla sağlık ve güvenlik açısından sorun olan kuyuların kapatılması çalışmaları devam edecek. 500'ün üzerinde kuyunun kapatılacağını hesap ediyoruz. Özellikle konuyla ilgili halkımızın işbirliğiyle, yaşadığımız tecrübelerinde getirdiği bir sonuç olarak birlikte çalışıyoruz. Bu çalışmalar yoğun bir şekilde bu yaz sezonunda devam edecek .Şehrimizde özellikle bu yıl alt yapıdaki tüm eksikliklerinin giderilmesi için çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Fen işlerimiz, Çevre ekiplerimiz, Doğalgaz ekiplerimiz yoğun bir çalışma içerisinde. Bu da alt yapı hizmetlerinin daha farklı bir konuda daha güzel bir noktaya gelmesi için çalışmaların başka bir yönünü de oluşturmaktadır. Ben tekrar emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum.'dedi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;