Kaçak Su Kuyuları Birer Birer Kapatılıyor

Kaçak Su Kuyuları Birer Birer Kapatılıyor

Devlet Su İşleri ve KOSKİ Genel Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarla, şehir merkezindeki apartmanların altında bulunan kaçak su kuyuları kapatılmaya devam ediyor.

Devlet Su İşleri ve Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, yeraltından bilinçsizce su çekilmesini önlemek, yeraltı sularının kirlenmesinin önüne geçmek ve yeraltı su kaynağının tek elden kontrollü olarak kullanılmasını sağlamak için kaçak su kuyularının kapatılması yönünde çalışma başlattı.

KOSKİ Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, DSİ ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar sonucunda, sağlık şartlarına uygun olmayan, kontrolsüz ve hiçbir şekilde dezenfekte işlemi yapılmadan kullanılan kaçak su kuyuları ile ilgili olarak 386 adet tespit tutanağı tutulduğu, bunlardan 56 adet kaçak su kuyusunun DSİ tarafından kapatıldığı belirtildi. Tespit tutanağı tutulan diğer kuyuların da en kısa zamanda DSİ ekipleri tarafından kapatılacağının belirtildiği açıklama şöyle denildi: 'Konya'nın belki de en büyük hazinesi, şehrin adeta bir yeraltı denizinin üstünde bulunmasıdır. Ancak, yeraltı suyu seviyesi, aşırı miktarda su çekimi nedeniyle hızla azalmaktadır. Konya'nın yeraltı sularının yok olmasının ya da aşırı kullanım nedeniyle kirlenmesinin önlenmesi için su kullanımının tek elden yönetilmesi gerekmektedir. Görevli ekiplerimiz tarafından Nalçacı Caddesi civarındaki 30 site ve apartmanın kuyularından numune alınmış, suların kalitesi, nitrat parametreleri analiz edilmiştir. Analizler sonucunda bu kuyulardan alınan suların hepsinde sertlik değeri 30 çıkmıştır. Bu oran sert su sınıfına girmektedir. Sert sular, deride tahrişlere, kazanlarda kireçlenmelere, kumaşlarda ve tabaklarda ise lekelere neden olmaktadır. Kaçak kuyulardan alınan bu numunelerin sonuçlarından çıkan sonuç ise, yeraltı sularımızın bu kuyular sebebiyle yavaş yavaş kirlenmeye başladığını göstermektedir. Bu nedenle kaçak olan bu kuyuların hepsi kapatılacaktır. Bu kuyuları kapatmayan ya da kaçak su kuyusu kullanan siteler ve şahıslar hakkında ağır para cezaları uygulanacaktır.'

KOSKİ Genel Müdürlüğü, vatandaşlara bir külfet getirmemesi için, DSİ tarafından kapatılan kaçak kuyuların sökümünde vatandaşlara ücretsiz hizmet veriyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;