Jeoloji Mühendisleri

Jeoloji Mühendisleri

Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yrd.Doç.Dr. M.Tahir Nalbantçılar, Konya'da yaygın olarak kullanılan kuyu sularının kullanımı ve bunların disiplin altına alınması yönünden Konya Büyükşehir Belediyesi'nce alınan kararla, yaşanması muhtemel yer çökmelerinin önlendiğini söyledi. Nalbantçılar, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan jeolojik hizmetler birimi ve zemin laboratuarı dolayısıyla da teşekkür etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. M.Tahir Nalbantçılar ile yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti. Başkan Akyürek, şehirlerin ve yerleşkelerin planlanmasında yer üstü durum gibi yeraltı durumun ve hareketlerinin de çok önemli olduğuna dikkat çekerek, son yıllarda meydana gelen deprem ve çökmeler sonucu jeoloji etütlerinin öneminin daha fazla gündeme gelmeye başladığını kaydetti. Bugüne kadar büyük kentlerin jeoloji mühendislerinden yeterince yararlanmadığını belirten Başkan Akyürek, yerleşim alanlarının planlanmasında jeolojik verilerin dikkate alınması gerektiğini açıkladı. Konya'nın Türkiye'nin en düzenli yapılaşan kenti olmasına rağmen çeşitli yapısal problemleri bulunduğunu ifade eden Başkan Akyürek, şehirdeki yapısal problemlere zümrüt sitesi'nin örnek olarak verilebileceğine dikkat çekti. Akyürek, Konya'nın gelecek 50 yıllık planlamasını yapma gayreti içinde olduklarını açıklayarak Jeoloji Mühendisleri odasından bugüne kadar sağladıkları desteğin devamını istedi.

Ziyareti dolaysıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek'e teşekkür eden Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Tahir Nalbantçılar da, Başkan Akyürek'in dünya Kenti Konya hedefine katıldıklarını ve bunun gerçekleşmesi için yapılan yatırım ve çabaların takdir edilecek çabalar olduğunu bildirdi.

Konya'da ilk defa belediye bünyesinde Jeolojik Hizmetler Biriminin kurulduğunu ifade eden Nalbantçılar, 'Şehrin gelecek 50 yıl perspektifinde planlanması ve düzenli gelişiminin sürdürülebilmesi için bilimsel çalışmalara önem veren bir başkanımız var. Yönetimi devraldıktan sonra kendi bünyesinde kurduğu Jeolojik Hizmetler Birimi ve buna bağlı Zemin Laboratuarı birimi ile bunu göstermiştir. Şehrimizde ilk defa gerçekleşen bu hizmetler, şehrin yeraltı ve yer üstü hareketleri ve durumları ile ilgili önemli katkılar sağlayacaktır.'dedi.

Nalbantçılar, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin kuyu sularının kullanımı ve bunların disiplin altına alınması yönündeki kararıyla büyük bir felaketin önüne geçtiğini belirterek ABD'de yeraltı sularlının çekilmesi nedeniyle meydana gelen çökmeler sonucu çeşitli felaketlerin yaşandığını, benzer bir durumun Konya'da yaşanmaması için bugünden tedbir alınmasının sevindirici olduğunu bildirdi. Nalbantçılar, Jeoloji Mühendisleri olarak Büyükşehir Belediyesi'nin ihtiyaç duyduğu hizmetleri ve desteği vereceklerini bildirdi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;