Jeoloji Haritası Hazırlanıyor

Jeoloji Haritası Hazırlanıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, bir ilki de jeoloji alanında gösteriyor. ?Şehrin Tüm Sorunlarına Hakimiz? sloganıyla olaylara yaklaşan Başkan Tahir Akyürek?in talimatıyla oluşturulan Jeolojik Hizmetler Birimi şehrin röntgenini çekiyor. Konya, başlatılan çalışmayla ilk defa imara yönelik yer üstü ve yer altı haritalarına kavuşacak.

Büyükşehir Belediyesince verilen bir söz daha yerine getiriliyor. Seçimlerin üzerinden bir yıl geçmeden Başkan Tahir Akyürek, şehrin temel tüm sorunlarının ele alındığı ve çözüme kavuşturulduğu projelerini tek tek hayata geçiriyor.

28 Mart yerel seçimleri öncesi şehrin jeolojik haritalarının yetersizliğine değinen ve bunların çözüme kavuşturulacağı sözünü veren Başkan Tahir Akyürek'in talimatıyla kurulan Jeolojik Hizmetler Birimi çalışmalarını sürdürüyor.

Jeolojik Hizmetler Birimi'nin başına 30 yıllık meslek deneyimi bulunan Jeoloji Yüksek Mühendisi Abdülkadir Bulduk getirildi. Bulduk başkanlığında oluşturulan 4 kişililik jeoloji mühendisleri gurubu 7 aydır şehrin röntgenini çekiyor. Başkanlık Danışmanı Jeoloji Yüksek Mühendisi Abdülkadir Bulduk, çalışmalarını hava şartlarına bağlı olarak sürdürdüklerini 2005 yılının ilk çeyreğinde sondaj çalışmalarına başlayacaklarını ve kamuoyuna şehrin yer altı haritaları ile birlikte tüm jeoloji haritalarını sunacaklarını söyledi.

Konya'nın her yönüyle jeolojik haritasının profesyonel ekiplerce, son teknoloji kullanılarak hazırlandığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek,'İlimiz, Bayındırlık Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan deprem bölgesi haritalarında 4. derece deprem bölgesinde gösterilmiştir. 1999 İzmit ve Düzce depremleri ülkemiz kamuoyunu özellikle deprem açısından hassaslaştırmıştır. İlimiz yakın civarında ve özelikle (Ilgın-Akşehir hattında) aktif fay hattının olması ve söz konusu bölgelerde oluşan depremlerin, Konya'da hissedilmesi kamuoyunun hassasiyetini artırmıştır. Bunun yanında eski göl kalıntısı olan Konya kapalı havzasında oluşan çökeklerin yatay ve düşey alanda da ani değişiklikler göstermesi Konya'yı zemin etütleri açısından önemli kılmaktadır.

28 Mart yerel seçimlerinin ardından oluşturduğumuz Jeoloji Mühendisleri gurubu şehrin jeolojik haritalarının çıkarılması için çalışmalarına başladı. 7 aydır süren çalışmalarımızda önemli mesafeler kat ettik. Bu süre zarfında İller Bankası, MTA, DSİ, Karayolları Genel Müdürlüğü'nde bulunan Konya ile ilgili tüm donelere ulaşarak bir merkezde topladık. Özellikle Zümrüt faciası ve Altınbaşak Apartmanında meydana gelen olumsuz durumlar şehrin jeolojik haritalar hususundaki ihtiyacını bir kez daha ortaya koymuş ve bizleri daha hızlı çalışmaya itmiştir' dedi.

Büyükşehir Belediyesi Başkanlığınca yaptırılan yer altı ve yer üstü jeolojik haritalar şehrin geleceğine ışık tutacak ve sağlıklı yapılaşmayı beraberinde getirecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;