İtfaiye Müdürlüğü 7 Aylık Raporu

İtfaiye Müdürlüğü 7 Aylık Raporu

Konya kent merkezinde son 7 ayda çıkan 503 yangında 500 milyar liralık maddi hasar meydana geldi.

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, 7 aylık çalışma raporunu açıkladı. Konya kent merkezinde son 7 ayda çıkan 503 yangında yaklaşık 500 milyar liralık maddi hasar meydana geldiği bildirildi..

Yangınların büyük bölümünün sigara nedeniyle çıktığına dikkat çeken İtfaiye Müdürlüğü, vatandaşları daha dikkatli olmaları yönünde uyardı. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada 503 yangından 364'ünün sigara, 56'sının elektrik kaçağı nedeni ile çıktığı belirtilirken, yangınlardan 17'sinin soba, 7'inin baca,16'sının sabotaj, 5'inin LPG, 8'inin kalorifer, 5'inin ocak, 2'sinin de akaryakıt nedeniyle çıktığı tespit edildi.

Ayrıca, kent merkezinde meydana gelen trafik kazalarına müdahale eden itfaiye ekiplerinin, bugüne kadar olay mahallinden 4 yaralı ve 5 ölü çıkarttığı belirtilen açıklamada, Temmuz ayında çıkan yangınların diğer aylara oranla yüksek olduğuna dikkat çekildi.

Temmuz ayı içinde meydana gelen 242 yangının 174'ü zararsız olarak söndürüldüğünü kaydeden yetkililer, toplam 158 milyar liralık maddi hasar meydana geldiğini dile getirdi.

Sürücülerin itfaiye araçlarına yol vermemeleri nedeniyle, 12 yangına müdahalenin geciktiği bildirilen açıklamada, düzensiz park eden araçların ve adreslerin eksik bildirilmesinin de müdahaleyi güçleştirildiği kaydedildi.

Araç ve işyeri sahiplerinden yangın tüpü bulundurmaları gerektiğinin altını çizen İtfaiye Müdürlüğü, vatandaşların her an çıkabilecek bir yangına müdahaleyi güçleştirecek tutum ve davranışlardan kaçınmalarını istedi.

Basın Kuruluşları için;