İtalyan Büyükelçi Konya'da Yatırım Alanlarını İnceledi

İtalyan Büyükelçi Konya'da Yatırım Alanlarını İnceledi

Konya'ya yabancı yatırımların getirilmesi için yerel yönetimler, sanayiciler ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte yapılan çalışmalar meyvesini vermeye başladı. İtalya'nın Türkiye Büyükelçisi Carlo Marsili, İtalyan işadamları için yatırım alanları belirlemek üzere Konya'ya geldi. Büyükelçi Marsili, bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile görüş alışverişinde bulundu.

İtalyan yatırımcılara yönelik Konya'da yatırım alanları belirlemek için çeşitli incelemelerde bulunan İtalyan'ın Türkiye Büyükelçisi Carlo Marsili, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti.

İtalya'nın Türkiye Büyükelçiliği Ekonomi ve Dış Ticaret Ofisi Müsteşarı Simona De Martino ve İstanbul İtalya Dış Ticaret Ofisi Müdürü Roberto Luango ile birlikte Konya'da yatırım yapılmasına öncü olmak için çeşitli ziyaretler gerçekleştireceklerini belirten Büyükelçi Marsili, bu çerçevede sanayi bölgelerini gezeceklerini, iş adamları ile görüşeceklerini söyledi. Türkiye ile İtalya arasında son yıllarda artan dostluk ilişkilerine dikkat çeken Büyükelçi Marsili, ekonomik ilişkilerin artırılması için gayret gösterdiklerini ifade etti. İtalyan işadamlarının sadece Ege ve Marmara bölgesine değil, Anadolu'ya da yatırımlar yaptığını hatırlatan Marsili, 'Konya'ya çok büyük ilgi duyuyoruz ve Konya'nın reklamını İtalya'da yapmak istiyoruz. Bu ziyaretleri gerçekleştirmemizin amacı, Konya'daki yatırım alanlarını ve yatırım yapılacak iş kollarını belirlemektir. Sanayi ve Ticaret Odası başkanları ile sanayi bölgelerindeki yatırım alanlarını gezeceğiz. Konya'ya bu ziyaretlerimizin devamı gelecek' dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Konya'nın dış ilişkilerde en avantajlı şehirlerden biri olduğunu belirterek, Konyalı sanayicilerin dinamik bir yapıya sahip olduğunu vurguladı. Konya'nın sanayide çeşitliliğe ve sağlıklı sanayi altyapısına sahip olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, şunları söyledi: 'Arazi yapısı, nitelikli iş gücü, Türkiye'nin en büyük nüfuslu üniversitesi Konya'nın avantajlarıdır. Konya yönetenler olarak hepimiz yatırım açısından aynı düşünceye sahibiz. Bizler, Konya'ya yatırım yapmak isteyenlere, ucuz ve ücretsiz arsa tahsisinden; altyapı, elektrik, su, arıtma, kanalizasyon, ulaşım imkanı sunuyoruz. Konya'ya İtalyanlar tarafından yapılacak bir yatırıma da her türlü desteği vereceğiz.'

Ziyaretin sonunda, Başkan Akyürek İtalyan Büyükelçi ve beraberindekilere Mesnevi'nin İtalyanca'sı, Selçuklu motifleri taşıyan çini tabak, Mevlana Müzesi'nin maketi ve Konya'nın yatırım alanlarını anlatan dokümanlar hediye etti. Büyükelçi Marsili de, Mesnevi'nin İtalyanca'ya çevrilmesi nedeniyle Başkan Akyürek'e teşekkür etti.

Büyükelçi Marsili, ziyaretleri çerçevesinde Konya Valiliği, Sanayi ve Ticaret Odaları'nın başkanları ile Organize Sanayi Bölgeleri'nin yetkililerini ziyaret edecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;