İstiklal Savaşı Gazisi Veysel Turan Hayatını Kaybetti

İstiklal Savaşı Gazisi Veysel Turan Hayatını Kaybetti

İstiklal Savaşı gazisi Konyalı Veysel Turan, hayatını kaybetti. Turan için Sultan Selim Camii'nde kılınan cenaze namazına yüzlerce seveni katıldı.

İstiklal Savaşı'nın yaşayan son iki gazisinden biri olan Veysel Turan, 107 yaşında hayatını kaybetti. Selçuklu ilçesi Aydınlıkevler Mahallesi'ndeki evinde geçtiğimiz salı günü fenalaşarak Konya Meram Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Turan, bugün sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

İstiklal Savaşı gazisi Turan için bugün öğle namazından sonra Sultan Selim Camii'nde cenaze namazı kılındı. Turan'ın naaşı, kılınan namazın ardından Üçler Mezarlığı'na defnedildi.

Son iki yıldır zorlukla konuşan Turan, böbrek ve kalp yetmezliğinin yanı sıra geçirdiği prostat ve fıtık ameliyatları sonucu halsiz düşmüştü. Yaklaşık 17 yıl önce eşini kaybeden Veysel Turan'a, 60 yaşındaki kızı Saniye Turan bakıyordu. Veysel Turan, çocuk denecek yaşta atıyla Ankara'da Mustafa Kemal'in ordusuna katılmış, 1. Tümen Hücum Taburu'nda süvari olarak savaşmış. Turan, Dumlupınar, Sakarya ve İkinci İnönü Savaşlarında cepheden cepheye koşmuş.

Turan için Sultan Selim Camii'ndeki cenaze namazına Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile birlikte, AK Parti Konya Milletvekilleri, mülki ve askeri erkan, yakınları ve sevenleri katıldı. Turan'ın cenazesi namazın ardından bir süre askerlerin omuzunda taşındıktan sonra Üçler Mezarlığı'na defnedildi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;