İspanya''da Konya ve Mevlana Günleri

İspanya''da Konya ve Mevlana Günleri

Mevlana Celaleddin Rumi''nin 800. doğum yıldönümü kutlamaları kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlikler, İspanya''nın başkenti Madrid''de devam etti. Madrid'teki etkinliğe İspanya Kraliçesi Sofia‘da katıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve kültür Turizm Bakanlığı tarafından ortaklaşa organize edilen Konya ve Mevlana Günleri İspanya’nın başkenti Madrid’te İspanya Kraliçesi Sofia’nın katılımıyla gerçekleştirildi. Konya ve Mevlana Günleri kapsamında İspanya’nın 3 farklı kentinde dört etkinlik organize ediliyor.

Kısa bir dönem önce Konya''ya ziyarette bulunan İspanya Kraliçesi Sofia, bu ziyaretinde oldukça etkilendiği sema gösterisinin Madrid''de de gerçekleştirilmesi durumunda teşrif edeceği sözünü Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek''e vermişti. Bunun üzerine onur konuğu olarak davet edilen Kraliçe Sofia, Madrid''in en önemli gösteri salonlarından biri olan Alcazar Tiyatrosu''ndaki davette yerini aldı. Kraliçe''yi Türkiye''nin Madrid Büyükelçisi Ender Arat ve Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Ercan Uslu karşıladı. Davetten dolayı memnuniyetini ifade eden Kraliçe Sofia''nın oldukça neşeli olduğu gözlendi. Gösterinin başlamasından önce kısa bir konuşma yapan Büyükelçi, İspanyolca yaptığı konuşmasında, UNESCO''nun verdiği desteğin altını çizdi. Öte yandan Mevlana''nın yaşam tarzını ve düşünce biçimini de özetle davetlilere açıklayan Büyükelçi Arat''ın konuşmasının ardından, Mevlâna ve mesnevinin tarihçesi ile Konya hakkında bir video gösterimi yapıldı. Daha sonra sahne alan semazenler, davetlilere unutulmayacak bir gösteri ziyafeti sundu.

Organizasyon hakkında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kültür Daire Başkanı Ercan Uslu, gördükleri ilgiden dolayı memnuniyetini dile getirirken, artık sema gösterisinin dünya çapında tanınan bir olgu olduğunu ifade etti. Uslu, birçok dünya kentinde gösterime konulan sema izletisinin artık her çevreden insanın bildiği, tanıdığı ve severek izlediği bir sunum haline geldiğini sözlerine ekledi. Uslu, "Bu organizasyonda İspanya Kraliçesi''nin bulunuyor olması bizim için gerçekten onur verici bir duygu. Birkaç ay önce Konya şehrimizi ziyaret ettiğinde Büyükşehir Belediye Başkanımız tarafından, İspanya''da yapılacak olan gösteriye de davet edilen İspanya Kraliçesi, bu vesileyle bugün gelmiştir. Bunlar artık son gösterilerimiz, 1 Aralık tarihinden itibaren de dünya çapında misafirleri de Konya''mızda bekleyeceğiz" dedi.

Gösteri sonrası organizasyon ekibiyle özel görüşen Kraliçe Sofia, gösteri sırasında çok duygulandığını belirterek “Manevi duygularımız, barış, sevgi ve kardeşlik duygularımız yükseldi. Teşekkür ederim.” dedi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;