İşçilerle Belediyeler Arasında Toplu İş Görüşmeleri Başladı

İşçilerle Belediyeler Arasında Toplu İş Görüşmeleri Başladı

Konya Büyükşehir Belediyesi, KOSKİ Genel Müdürlüğü ve merkez ilçe belediyelerde çalışan toplam bin 964 işçiyi ilgilendiren toplu iş görüşmeleri başladı. Hizmet-İş Genel başkanı Mahmut Aslan ile görüşmelerin başlaması nedeniyle basın toplantısı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, hiçbir işçinin 2006 yılından alacağı kalmadığını belirterek, görüşmelerin olumlu bir ortamda geçeceğini söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Büyükşehir'e bağlı KOSKİ Genel Müdürlüğü ve merkez ilçe belediyelerde çalışan işçileri ilgilendiren 2007 yılı toplu sözleşme görüşmeleri başladı.

Toplu sözleşmenin başlaması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın şehircilikte geldiği nokta ve yerel yönetim anlayışının örnek alındığını belirterek, Konya'nın şu anda geldiği gelişmişlik noktasında emeği geçen tüm belediye çalışanlarına teşekkür etti. Belediyeciliğin bir gönül işi olduğunu ve sadece ibadet aşkıyla çalışıldığı zaman başarılı olunduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, Konya'da bu anlayışla ciddi mesafeler alındığını ifade etti. Konya Büyükşehir Belediyesi, KOSKİ Genel Müdürlüğü ve merkez ilçe belediyeleri bünyesinde çalışan hiçbir işçinin 2006 yılından alacağı kalmadığını vurgulayan Başkan Tahir Akyürek, 'Ödenebilecek ücret imkanlar dahilinde anlaşılarak verilecektir. Görüşmeler, herhangi bir sorun olmadan olumlu bir ortamda geçecektir' dedi.

Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Aslan da, 10'uncu dönem toplu iş sözleşmelerinin kısa sürede sonuçlanacağını vurgulayarak, Konya'da belediyecilikte gelinen nokta nedeniyle belediye başkanlarına teşekkür etti. Toplu iş sözleşmelerinde Hazreti Mevlana felsefesiyle hareket edildiği takdirde hiçbir sorun yaşanmayacağını kaydeden Aslan, önümüzdeki günlerde Konya'da başlatacakları Sosyal Diyalog Projesi'nin örnek işçi ve işveren için son derece önemli olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Başkan Akyürek ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Aslan, Büyükşehir Belediyesi'nde 720, KOSKİ Genel Müdürlüğü'nde 275 Karatay Belediyesi'nde 246, Selçuklu Belediyesi'nde 345 ve Meram Belediyesi'nde 378 işçi adına sözleşmenin ilk maddesini imzalayarak toplu görüşmeleri başlattılar.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;