İşçilerle 7.Dönem Sözleşmeleri Yapıldı: YILLIK ARTIŞ % 30

İşçilerle 7.Dönem Sözleşmeleri Yapıldı: YILLIK ARTIŞ % 30

Konya Büyükşehir, Meram, Selçuklu, Karatay Belediyeleri ile Koski Genel Müdürlüğü ve Hizmet İş Sendikası arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri tamamlandı. Fuar Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törende yüzlerce işçi Belediye Başkanlarını ayakta alkışlayarak, başkanlara teşekkür etti.

Fuar Kültür Merkezinde tarafların katılımıyla gerçekleştirilen imza törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa ÖZKAFA, Selçuklu Belediye Başkanı Adem ESEN, Karatay Belediye Başkanı Mehmet ŞEN, Meram Belediye Başkanı Mustafa Özkan, Hizmet İş Sendikası Konya Şube Başkanı Mustafa Baran, Demiryol-İş Sendika Konya Şube Başkanı Necati KÖKAT ve belediye işçileri katıldı.

Konya Belediyeleri, Koski Genel Müdürlüğü ile Hizmet İş Sendikası ve Demiryol-İş Sendikası arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi imza töreninde söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa ÖZKAFA, herhangi bir yasal zorunluluk olmadığı halde çalışanların sosyal ve ekonomik haklarını muhafaza edebilmek gayesiyle son 13 sene zarfında her iki senede bir işçilerin toplu iş sözleşmesi için Hizmet İş Sendikası ile bir araya geldiklerini, 1999 yılı başında yapılan son anlaşma uyarınca işçilerimizin geçen iki yıl zarfında herhangi bir sıkıntı yaşamadan emeklerinin karşılığını muntazaman aldıklarını söyledi. Konya belediyelerinin işçisini ve diğer çalışanlarını muhafaza eden bu tutumunun hizmetlere de olumlu olarak yansıdığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa ÖZKAFA 'Konya belediyeleri huzur ve hizmet belediyeleridir. Emeğinin karşılığını alan çalışanı ve çalışanının emeğine saygı duyan idarecileriyle ortaya konan hizmetler her zaman için Konya ve Konya insanının menfaatleri doğrultusunda olmuştur. Halkımız bugün belediyelerimizin çalışmasından memnundur. Ve halkımız çalışanlarımızın başarısını yine onları seçerek hem de rekor bir oy oranıyla seçerek onaylamıştır. Belediye hizmetleri binlerce çalışanımızın gece gündüz, kar kış demeden çalışmasıyla gerçekleşmektedir. Konya'nın son 13 yıl içerisinde kat ettiği inanılmaz atılım ve başarılarla dolu mesafede payları büyüktür.' dedi. İşçilere ödenen ücretin aynı zamanda Konya piyasasını da hareketlendirdiğine dikkat çeken Başkan ÖZKAFA çalışanlarının maaşlarını kesmek, kazançlarını kesmek gibi tasarrufa dayalıymış gibi duran önlemlerin aksine çalışma hızını artırıcı, çalışanların işlerine motivasyonu artırıcı yollara gidildiğini sözlerine ekledi. Konuyla ilgili çarpıcı bir örnek de veren ÖZKAFA, ülkedeki ekonomik dalgalanmaya rağmen Konya belediyeleri ve Koski Genel Müdürlüğü'nde çalışan işçilere ödenen ücretlerin esnafın yüzünü güldürdüğünü ve piyasayı biraz olsun hareketlendirdiğini sözlerine ekledi.

Daha sonra Selçuklu Belediye Başkanı Adem ESEN, Karatay Belediye Başkanı Mehmet ŞEN, Meram Belediye Başkanı Mustafa Özkan, Hizmet İş sendikası Konya Şube Başkanı Mustafa Baran ve Demiryol-İş sendikası Konya Şube Başkanı Necati Kökat söz aldı. Konuşmaların ardından 2003-2004 yıllarını kapsayan Toplu İş Sözleşmesi tutanakları imzaladı. İki yıl kapsayan sözleşme 2003 yılı ilk altı ay için yüzde 15, ikinci altı için yüzde 12, 2004 yılı ilk altı ayı için yüzde 15, ikinci altı ay için ise yüzde 20 artış öngörüyor. Başkan Özkafa, işçilere yönelik tutumu dolayısıyla takdir toplarken, çalışanlar Başkanı ayakta alkışladı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;