İrlanda'nın Türkiye Büyükelçisi Büyükşehir'de

İrlanda'nın Türkiye Büyükelçisi Büyükşehir'de

İrlanda'nın Türkiye Büyükelçisi Anthony Mannix, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ziyaret etti. Büyükelçi Mannix, Konya'nın farklı bir şehir olduğunu vurgulayarak, Konya'nın Türkiye'deki en ileri görüşlü şehirlerden biri olduğunu söyledi. Başkan Akyürek, dünyanın farklı şehirlerinde yaşayanlar arasında insan olarak bir farklılık olmadığını belirterek, 'Farklılıkları değil, benzerlikleri konuştuğumuzda kardeşlik ve barış daha da artacaktır' dedi.

İrlanda’nın Türkiye Büyükelçisi Anthony Mannix, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Konya’da Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i makamında ziyaret etti.

Konya’ya ilk kez geldiğini kaydeden Büyükelçi Mannix, Konya’nın sanayi alanındaki gelişiminin dikkatini çektiğini ve bu yüzden özellikle ziyaret ettiğini ifade etti. Konya’nın farklı bir şehir olduğunu belirten Büyükelçi Mannix, “8 bini yılı aşkın olağanüstü bir tarihi geçmişiniz var. Türkiye’deki en ileri görüşlü şehirlerden birisiniz. Sadece dün akşam ve bu sabah şehri gezdim. Şehirdeki yapılanma, gelişim dikkatimi çekti. Ben İrlanda şehirleri ile Konya arasında bir işbirliği görmek isterim” dedi. İrlandalıların Türkiye hakkında AB süreci kapsamında bilgisi olduğunu anlatan Büyükelçi Mannix, İrlanda ile Türkiye arasında son yıllarda turizm ve sanayi alanında olumlu gelişmeler yaşandığını ifade etti.

DÜNYANIN HER BÖLGESİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPILMALI

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’nın hem sanayide, hem şehircilikte kendi modelini oluşturan bir şehir olduğunu belirterek, Konya’nın dünyadaki şehirler arası işbirliği ve farklı ülkelerin belediyeleri ile irtibatlar konusunda yeni çalışmalar yaptığını söyledi. Ziyaretin, İrlanda ile Konya arasındaki dostluk ve kardeşliğe vesile olmasını dileyen Başkan Akyürek, sadece Avrupa ile değil, dünyanın her bölgesi ile ilişki içinde olunması gerektiğini ifade etti.

Konya olarak Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecine destek verdiklerini kaydeden Başkan Akyürek, “Ancak AB’den bizlerin alacağı değerler ve imkanlar olduğu kadar, bizim de dünyaya vereceğimiz değerler olduğuna inanıyoruz. Dünyanın farklı şehirlerinde yaşayanlar arasında insan olarak bir farklılık yok. Farklılıkları değil, benzerlikleri konuştuğumuzda kardeşlik ve barış daha da artacaktır” dedi.

Ziyaret sonunda Başkan Akyürek Büyükelçi Mannix’e İngilizce Mesnevi ve Mevlâna Müzesi maketi hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;