İranlı Seyahat Acenteleri Başkan Akyürek'i Ziyaret Etti

İranlı Seyahat Acenteleri Başkan Akyürek'i Ziyaret Etti

İranlı seyahat acenteleri Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ziyaret ettiler. Başkan Tahir Akyürek, İranlı seyahat acentelerinin Konya'da olmasının önemli olduğunu belirterek, İran'ın Meshhed şehri ile Konya arasında uçak seferlerinin başlamasının iki şehrin de yararına olacağını ifade etti. Heyet başkanı Muhammed Ruhani de, Şiiler'in 8. imamı olan İmam Rıza'nın mezarının Meshhed'de olması nedeniyle yıllık 20 milyonluk turist kapasitesinin olduğunu, birbiri ile benzeyen iki şehir arasındaki uçak seferlerinin ilişkilere katkı sağlayacağını belirtti.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Konya'ya gelen İranlı seyahat acenteleri Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ziyaret ettiler.

Ziyarette konuşan İranlı turizm acentelerinin heyet başkanı Muhammed Ruhani, Konya'da bulunmaktan memnun olduklarını söyledi. İstanbul ile Tahran arasında şu anda uçak seferleri yapıldığını, Başkan Tahir Akyürek'in teklifi üzerine Meshhed-Konya arasında da uçak seferleri düzenlenmesi için çalıştıklarını Ruhani, Şiiler'in 8. imamı olan İmam Rıza'nın mezarının Meshhed'de olması nedeniyle yıllık 20 milyonluk turist kapasitesinin olduğunu vurguladı. İran halkının Mevlana'ya olan ilgisinin oldukça fazla olduğunu kaydeden Ruhani, birbiri ile benzeyen iki şehir arasındaki uçak seferlerinin ilişkilere katkı sağlayacağını belirtti. Meshhed'de Konya'nın tanıtımı ile ilgili çalışmalar yapacaklarını ve sanayicileri Konya'ya getirerek bilgi vereceklerini anlatan Ruhani, gösterdiği ilgi nedeniyle Başkan Akyürek'e teşekkür etti.

Heyeti makamında kabul eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, İranlı seyahat acentelerinin Konya'da olmasının önemli olduğunu belirterek, Konya ile İran'ın şehirleri arasında daha yakın bağ kurmak istediklerini belirtti. Hazreti Mevlana'nın ortak bir değer olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, 'Hazreti Mevlana'nın hocası Şems de Tebrizli'dir. Biz Mevlana'yı sadece kendi kültürümüzün değil, insanlığın müşterek değerlerinin temsilcisi olarak görüyoruz. Çatışmadan, zulümden istifade edenlere Mevlana'nın sözleri ile hitap etmemiz gerektiğini düşünüyoruz' dedi. Heyete Konya'nın yatırım olanakları hakkında da bilgi veren Başkan Akyürek, İran'ın Meshhed şehri ile Konya arasında uçak seferlerinin başlamasının iki şehrin de yararına olacağını ifade etti.

Ziyaretin sonunda Muhammed Ruhani Başkan Akyürek'e İran'ın Hatem sanatından yapılmış bir saat ile Şiiler'in 8. imamı İmam Rıza'ya ait mezarda bulunan en eski taşı hediye etti. Başkan Akyürek de heyette bulunanlara Mesnevi, Mevlana Müzesi maketi ve Büyükşehir Belediyesi yayınlarından oluşan bir set hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;