Irak'ın Tikrit Valisi'nden Büyükşehir'e Ziyaret

Irak'ın Tikrit Valisi'nden Büyükşehir'e Ziyaret

Irak'ın kuzeyinde bulunan Selahaddin Bölgesi'nin Tikrit Kenti Valisi Hamed Mahmut Şakhti El Kaysi ve beraberindeki 6 kişilik heyet, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti. Tikrit Valisi Hamed Mahmut Şakhti El Kaysi, Irak'ta barış ve huzurun bölge ülkelerini olumlu açıdan etkileyeceğini belirterek, sağlanacak huzurlu ortamdan en çok Türkiye'nin kazançlı çıkacağını ifade etti.

Irak'ın Selahaddin Bölgesi Tikrit Kenti Valisi Hamed Mahmut Şakhti El Kaysi ve beraberindeki 6 kişilik heyet, Türkiye'de yerel yönetimlerin işleyişini incelemek üzere Konya'ya geldi. Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Dış İlişkiler Servisi tarafından ağırlanan heyet Konya'daki incelemelerinden sonra Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti.

Dışişleri Bakanlığı'nın davetlisi olarak yerel yönetimlerin çalışma koşullarını ve prensiplerini incelemek için Konya'ya geldiklerini ifade eden Tikrit Valisi Hamed Mahmut Şakhti El Kaysi, Başkan Tahir Akyürek'e kendilerine gösterilen ilgiden dolayı teşekkür ederek, 'Gerçekten misafirperver, misafir severseniz ve bizi sıcak bir şekilde karşıladınız. Irak'la ile Türkiye arasındaki ilişkiler tarihe dayanmaktadır. İslam dini bizi birbirimize daha iyi bağlarken, coğrafi konumun yanı sıra ticari ve ekonomik ilişkilerimiz de bizi birbirimize daha da yakınlaştırmıştır. Eğer Irak'ta barış ve huzur sağlanırsa bu Türkiye'nin çıkarına ve yararınadır. Irak'ta yaşanan olayları Konya halkının yakınen takip ettiğini biliyoruz. Bize karşı gösterdiğiniz samimi yaklaşım dolayısıyla teşekkür ederiz.'dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 'Konya'nın Bağdat, Halep, Musul ve Kerkük ile tarihi ilişkileri var. Musul ve Kerkük'ten göç edenlerin bir kısmı Konya'da yaşıyor. Bağdat ve Konya gibi kentler medeniyetlere merkezlik yapmış kentlerdir. Genel olarak Ortadoğu Mezopotamya medeniyetlerin doğduğu bölgedir. Medeniyetlere beşiklik yapmış, yuvası olmuş bölgemizde asayişin olmaması, barışın ve huzurun olmaması, insanlığa örnek bir huzurun olmaması bizi üzüyor. Bu sadece Irak'la sınırlı değildir. Bütün bölgemizde bu tür huzursuzluklar var. Bu bölgede yöneticilik yapan biz yöneticilerin özel sorumlulukları var. Sadece düzeni sağlamak değil, aynı zamanda 21. asra yeniden örnek olma sorumluluğumuz var. İnşallah önümüzdeki günler bu dileklerimizin gerçekleştiği günler olur. Dostlarımızı Konya'da görmekten mutlu olduk. Yeni toparlanma döneminde bize düşen bir şey olursa yerine getirmeye hazırız' şeklinde konuştu.

Başkan Akyürek, Tikrit Valisi El Kaysi'ye üzerinde semazen ve Kubbe-i Hadra işlemeli bakır tabak hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;