İçme Suyu Arıtma Tesislerine Su Alınmaya Başlandı

İçme Suyu Arıtma Tesislerine Su Alınmaya Başlandı

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, 3 aylık aradan sonra Altınapa Barajı'ndan Su Arıtma Tesislerine su almaya başladı. Son yağışların etkisi ile 5 milyon 300 bin metreküp su bulunan barajdan günlük 25 bin metreküp su alınıyor.

Konya’nın içme ve kullanma suyunun yüzde 25’lik kısmının temin edildiği Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’ne ait İçme Suyu Arıtma Tesisleri, Altınapa Barajı’ndaki su seviyesinin son yağışlarla birlikte artış göstermesi sonucu tekrar devreye alındı.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, yağışların azalması ve su kullanımının artışı nedeni ile 2008 yılı Ekim ayından itibaren devre dışı bırakılan tesisin, barajın tekrar devreye alınması süresi içinde mekanik ve elektriksel bakımlarının yapıldığını söyledi.

GÜNLÜK 25 BİN METREKÜP SU ALINIYOR

Altınapa Barajı’nda su seviyesinin son yağışların etkisi ile 5 milyon 300 bin metreküpe ulaşınca 3 aylık aradan sonra tekrar devreye alındığını kaydeden Sorgun, Altınapa Barajı’ndan İçme Suyu Arıtma Tesislerine günlük 25 bin metreküp su alındığını ifade etti. Son yağışların ‘umut verici’ olduğunu belirten KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, “Tesisin günlük su işleme kapasitesinin ancak dörtte biri oranında barajdan su almaktayız. Yağışlar beklentilerimiz ölçüsünde devam ederse alınan su miktarını artıracağız” dedi.

Konya’da bugüne kadar herhangi bir su sıkıntısının yaşanmadığını hatırlatan Sorgun, yakın zamanda Konya için su sıkıntısı bulunmadığını, ancak tasarrufa devam edilmesi gerektiğini kaydetti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;