Hz.Mevlana Etkinlikleri

Hz.Mevlana Etkinlikleri

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen ve geleneksel hale gelen Hz. Mevlânâ?yı anma etkinliklerine Konyalılar yoğun ilgi gösterdi. 10 Aralık günü Güzel Sanatlar sergisinin açılışı ile başlayan programların finali Tasavvuf Müziğin sevilen ismi Erkan Mutlu?nun konseri ve Mehmet Dumlu?nun konferansı ile son buldu.

Hz. Mevlânâ'nın 729. Vuslat yıl dönümü münasebetiyle Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen '729. Hz. Mevlânâ etkinlikleri' 'ne Konyalı Mevlânâ severler büyük ilgi gösterdi. Geçtiğimiz Cuma günü Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay'ın verdiği 'Hz. Mevlânâ'ya göre insan' konferansında Ay, Hz. Mevlânâ'nın insan anlayışının diğer dinlerdeki etkisinden bahsetti. Ay, Hz. Mevlânâ'nın insan anlayışının İslam'ın insana verdiği önemin güzel bir örneği olduğunu kaydetti. Aynı gün Tasavvuf Müziğinin önde gelen sanatçılarından olan Mustafa Demirci'nin verdiği muhteşem konserde ise Konyalı sanatseverler Tasavvuf Müziğinin birbirinden güzel örnekleriyle coştular.

14 Aralık Cumartesi günü ünlü Tiyatrocu Hasan Nail Canat ve ekibinin Hz. Mevlânâ'nın Eserlerindeki sözlerden oluşan Tiyatro gösterisi ve Hz. Mevlana'nın öğretileri ilgi ile izlendi. Tiyatrocu Canat, Hz. Mevlana'nın sözlerini gelen misafirlere söyleyip, daha sonra o sözler yine kendi ekibinin sundukları gösteride canlandırdılar. Program sonunda Hasan Nail Canat ve ekibi salona gelen misafirlere teşekkür ederek selamladılar.

Geçtiğimiz Pazar günü İdüzenlenen programda İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Pala, Hz. Mevlana'nın aşk anlayışını edebi bir üslupla anlattı. Eski insanların yaşam anlayışlarının hayatı tamamen kuşattığını ifade eden Pala, 'eski insanlar eşyanın dahi hakkını vermişler ve bunu da 'eşyanın hakikati' olarak adlandırmışlardır' dedi. Pala Hz. Mevlana'nın aşkınlığının kökünde Tasavvufun büyük öneme haiz bir özelliği olduğunu belirterek Hz. Mevlana ve diğer bir çok Velinin de Dini algılayış noktasının aşkınlık olduğunu kaydetti.

Mehmet Dumlu'nun verdiği 'Hz. Mevlana ve Tasavvuf' konferansında, Hz. Mevlana'ya göre tasavvuf anlayışı ele alındı. Dumlu Hz. Mevlana ve diğer büyük velilerin hayatlarının doğru anlaşılması gerektiğini belirterek, Hz. Mevlana gibi büyük insanların hayatlarını öğrenip öğrendiklerini her Müslüman'ın birey olarak hayatına geçirmesi gerektiğinin altını çizdi. Konferansın ardından Türk Müziği sanatçısı Erkan Mutlu'nun verdiği konsere Konyalı sanatseverler büyük ilgi gösterdi. Tasavvuf Müziğinden örnekler okuyan Mutlu, geceye gelen misafirlere söylediği ilahilerle unutulmaz bir akşam yaşattı. Program Erkan Mutlu'nun söylediği ilahiler ve Sema ayini ile son buldu.

Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan '729. Vuslat yıldönümü Hz. Mevlana'yı anma haftası etkinlikleri' Konyalıların muhteşem katılımları ile sona erdi. Hafta boyunca yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerin de katılımı ile gerçekleştirilen programlar Hz. Mevlana neşesinin bir kez daha yaşanmasına vesile oldu.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;