Hurda Su Sayaçlarında Muhteşem Tunç Çeşme

Hurda Su Sayaçlarında Muhteşem Tunç Çeşme

Konya Büyükşehir Belediyesi?ne bağlı Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi (KOSKİ) Genel Müdürlüğü tarafından geç Osmanlı sanatını yansıtan barok üslubundaki tatlısu çeşmesi Hacıveyiszade cami önüne yerleştirildi. KOSKİ atölyelerinde yapılan 900 kg. ağırlığındaki tunç çeşme tarihi görünümü nedeniyle vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

Geç Osmanlı sanatında barok üslubunu yansıtan çeşme diktörgen prizma şeklindedir. Üst alınlıkta ortada tepe akroteri şeklinde düzenlenmiş, üst tepelik kısmı kesilerek birleşen kaş şeklinde yapılmıştır. Alınlığın içinde tuğra şeklinde istif edilmiş Besmele-i Şerif konmuştur. Gövdede kenarlarda yarım süs sütunceleri ve üst bordüre müteakip rozet motifleri bulunmaktadır. Ana gövdede ise yuvarlak kemerli niş içinde üstte geometrik yelpaze açılımları simetriktir. Orta bölümde kurnaların geldiği yerde yıldız rozeti bulunmaktadır. Alt bölümde ise yarım daireyi geçkin olarak su aktığı yalak kısmı yer almaktadır. Konya'nın tarihi dokusuna uygun imal edilen tunç çeşmenin tatlı suyun bağlantısı yapılmıştır. Çeşme, hurdaya çıkan su sayaçlarının gövdelerinin eritilmesiyle elde edilen tunçtan yapılmıştır.

Konuyla ilgili olarak KOSKİ'den yapılan açıklamada; tarih kenti Konya için yapılan her türlü hizmet Konyalılar içindir. Bu sebepten bu çeşmeye ve diğer tatlı su çeşmelerine sahip çıkılması; görünen arıza ve yanlış kullanımda alo 185'i veya 238 47 00 nolu telefonun aranarak bilgi verilmesi istendi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;