Hizmetle Dolu 1 Yıl

Hizmetle Dolu 1 Yıl

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Hilton'da düzenlediği basın toplantısıyla hizmet dönemlerinin ilk yılını değerlendirdi. Başkan Tahir Akyürek, seçim döneminde söz verdikleri hizmetleri tek tek yerine getirme gayreti içinde olduklarını söyledi. Başkan Tahir Akyürek, belediyecilik hizmetlerini fiziki, sosyal ve kültürel belediyecilik olarak 3 farklı gurupta yürüttüklerini hatırlatarak, 1 yıl içerisinde örnek hizmetlere imza atıldığını bildirdi.

Akyürek, göreve geldikleri günden itibaren geçen 1 yıllık dönemi, Konya Hilton Otel'de, 3 merkez ilçe Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri ile birlikte değerlendirdi.

''Taş üstüne taş koymak'' sloganıyla yola çıktıklarını beirten Akyürek, ''Geçtiğimiz bir yıllık süre içinde, kentin birçok sorunu çözüme kavuşmuş, bazı sorunlar ise çözülme yoluna girmiştir'' dedi.

Konya'nın 2004 yılında doğalgaza kavuştuğunu, kenti çepeçevre saracak olan 120 kilometre uzunluğundaki yeni çevre yolu projesinin de tamamlandığın ifade eden Akyürek, şunları kaydetti:

''Konya'nın kızıl elması olan Mavi Tünel Projesi'ne ilk defa ödenek ayrıldı. Proje 2005 yılında ihaleye çıkacak. En geç 2008 ylında hızlı tren hizmete girmiş olacak. Atık su arıtma tesisi 3 yıl içinde tamamlanarak hizmete girecek. Eğitim ve kültür alanındaki çalışmalarımız devam ediyor. Geçtiğimiz dönemde 122 bin 500 aileye yakacak ve gıda yardımı yaptık, 10 bin öğrenciye de burs vermeye başladık. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır.''

Akyürek, kendi dönemlerinde gösterdikleri performansla, tarihi bir başarı yakaladıkların belirterek, ''Konyaspor'un tesis sorunu için önemli adımlar atıldı ve atılmaya devam ediyor. Atatürk Stadı spor kompleksi Konyaspor'un hizmetine tahsis edildi. Kayacık'taki modern spor tesisinin inşaatı devam ediyor'' diye konuştu.

En önemli projelerinden birinin de toplu konut hamlesi olduğunu ifade eden Akyürek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Toplu Konut İdaresi tarafından 2016 adet konutun yapımına başlanmıştı. Bu konudaki gelişmeler kamuoyunda merakla bekleniyor. 2016 adet toplu konutun dağıtımıyla ilgili açıklamayı, 18 Nisan Pazartesi günü yapacağız. Çalışmalarımız, bunlarla sınırlı değil. İlgili Bakanlıkla geçtiğimiz günlerde yaptığımız anlaşma gereği, kentimizde bulunan meslek lisesi atölyeleri de Büyükşehir Belediyesi'nin meslek edindirme kursları için kullanılabilecek ayrıca önümüzdeki günlerde lise ve üniversite hazırlık kurslarını da bu çalışmalarımıza ilave edeceğiz.''

Akyürek, merkez ilçe Belediyeleri'nin de geçtimiz bir yıl içinde örnek bir çalışma sergilediklerini ve ülkeye örnek olacak çalışmalara imza attıklarını vurgulayarak, kentte, 600 bin ağacın toprakla buluşturulduğunu, böylece kişi başına düşen ağaç miktarını 3 metre kare artırdıklarını belirtti.

Akyürek, mezarlık düzenlemelerine büyük önem verdiklerini ifade ederek, ''Özellikle tarihi mezarlardan başlayarak kent içindeki mezarları yeniden yapılandıracağız. Artık mezarlıkların içine gireceğiz. Önümüzdeki dönemde mezarlıklar çiçek bahçesine dönecek'' dedi.

Önümüzdeki dönemlerde Albayrak, Aksaray ve Yenişehir Caddeleri gibi yeni caddeler açacaklarını belirten Akyürek, kampus içi tramvay hattı projesinin de önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacağını sözlerine ekledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;