Hıdırıllez Şenlikleri

Hıdırıllez Şenlikleri

Türk Halk Müziğinin yaşayan en büyük ozanı Neşet Ertaş Kozağaç Piknik Alanı'nda sevenleriyle buluşuyor.

Türk Halk Müziğinin yaşayan en büyük ozanı Neşet Ertaş Konya Büyükşehir Belediyesi'nce bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Hıdırellez Şenlikleri'nde konser verecek.

Kozağaç Piknik Alanı'nda 6 Mayıs 2004 Perşembe günü saat 12.00'de etli pilav ikramından sonra saat 15.30'da sahne alacak olan Neşet Ertaş'ın konserini izlemek isteyenler için saat 10.00'dan itibaren, Fuar giriş kapısı, Kayalıpark ve Büyükşehir Belediyesi önünden ücretsiz servis sağlanacak.

II. Hıdırellez Şenlikleri'nde türkü dostlarıyla buluşacak olan bozlak ustası ve 'Bozkırın Mızrabı' Neşet Ertaş, ayaklarının altındaki toprağın renginden, kokusundan haberdar olan; bastığı yeri az çok tanıyan, yüreği hep türkülerle birlikte atanlar için Konya'ya geliyor.

Neşet ERTAŞ

1938 yılında Kırtıllar Köyü'nde doğan Neşet Ertaş, Orta Anadolu Abdal Müziği geleneğinin gelmiş geçmiş en büyük ustalarından Muharrem Ertaş'ın oğlu.

Kırşehir, Yozgat ve Keskin'in çeşitli köylerinde geçen çocukluk ve ilk gençlik yıllarının ardından, 15 yaşında çıktığı gurbet hayatını hâlâ devam ettiriyor. Neşet Ertaş, babası Muharrem Ertaş ile adeta Anadolu'daki en olgun seviyesine

erişen bu Türkmen/Abdal müzik birikiminin yeni bir yorumcusu. Yoğun yöresel özellikleri ve baskın mahallilik unsurları ile donanmış bu müziği, yöresinin dışına çıkarmış, ülke genelinde ve yurt dışında da tanınmasını sağlamıştır.

Basın Kuruluşları için;