Hazreti Mevlana Konya'ya Gelişinin 778. Yılında Anılıyor

Hazreti Mevlana Konya'ya Gelişinin 778. Yılında Anılıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin, Hazreti Mevlana'nın Konya'ya teşriflerinin 778. yılı nedeniyle düzenlenen temsili karşılama programına katılacak olan sanatçı Emin Olcay ile Gazeteci Yazar Ömer Lütfi Mete, Büyükşehir belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ziyaret ettiler. Emin Olcay, böyle anlamlı bir günde Konya'ya koşarak geldiğini belirtirken, Başkan Akyürek de, bu yıl Hazreti Mevlana'nın Konya'ya teşrifinin 778. yılının daha anlamlı olacağını belirterek, Konya halkını programa davet etti.

Hazreti Mevlana'yı Konya'ya gelişinin 778. yıldönümünde temsili olarak karşılama programı çerçevesinde Konya'da bulunan Gazeteci-Yazar Ömer Lütfi Mete ile Mevlana'nın babası Sultan'ül Ulema Baha Veled rolünü üstlenen sanatçı Emin Olcay, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ettiler.

Hazreti Mevlana'nın Konya'ya gelişi gibi anlamlı bir günde Konya'da olmaktan mutlu olduğunu belirten sanatçı Emin Olcay, 'Baha Veled rolünü büyük bir zevkle kabul ettim. Bu rolü oynamak benim için bir şereftir. Konya'ya koşarak geldim. Yaşadığı andan itibaren dünyayı etkileyecek bir hayat süren Mevlana'yı tanımakta dünya biraz geç kaldı. Ama bundan sonra insanlık, onun verdiği mesajları değerlendirerek yol bulacaktır' dedi.

Gazeteci-Yazar Ömer Lütfi Mete, Mevlana'nın ailesi ile birlikte Konya'yı şereflendirişinin önemli olduğu kadar, Büyük Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat'ın ilmi anlamda yücelmesinin de güzel bir örneği olduğunu ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, bu yıl Hazreti Mevlana'nın Konya'ya teşrifinin 778. yılının daha anlamlı bir şekilde anılacağını belirterek, Mevlana Müzesi'nin bahçesinde 3 Mayıs 2006 günü saat 16.00'da gerçekleşecek karşılama programına tüm Konya halkını davet etti. Tüm bu çalışmaların, 2007 yılında gerçekleşecek Mevlana Yılı için hazırlık niteliği taşıdığını kaydeden başkan Akyürek, programa katılan sanatçılara teşekkür etti.

HAZRETİ MEVLANA VE AİLESİNİN KONYA'YA TEŞRİFLERİNİN 778. YILI

CANLANDIRMA:

Sultanü'l Ulema Baha Veled: Emin Olcay

Sultan: Hasan Kaçan

Muarrif: Semih Sergen

Hazret-i Mevlânâ: Emrah Olcay

Ve Konya Devlet Tiyatrosu Sanatçıları

PROGRAM :

Hazreti Mevlana ve Ailesinin Konya'ya Teşriflerinin 778. Yıldönümü Programı

Tarih : 3 Mayıs 2006 Çarşamba

Saat : 16.00

Yer : Mevlana Müzesi'nin Bahçesi (Gülbahçe)

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;