Hazreti Mevlana 778 Yıl Sonra Törenle Karşılandı

Hazreti Mevlana 778 Yıl Sonra Törenle Karşılandı

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin, Hazreti Mevlana'nın Konya'ya teşriflerinin 778. yılı nedeniyle hazırladığı temsili karşılama programında duygusal anlar yaşandı. 778 yıl önce, Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya'ya girdikleri sırada Sultan Alaeddin Keykubat tarafından karşılanmalarının anlatıldığı program, yerli ve yabancı çok sayıda insan tarafından ilgiyle izlendi.

Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya'ya gelişlerinin 778. yıldönümü Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan temsili karşılama programı ile kutlandı.

Mevlana Müzesi'nin bahçesinde gerçekleştirilen temsili karşılama törenini Konya Valisi Atilla Osmançelebioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana'nın torunu Esin Çelebi, Konya halkı ile yerli ve yabancı çok sayıda turist izledi.

Program öncesi bir açış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Hazreti Mevlana'nın ve fikirlerinin bütün dünyada etkisinin giderek arttığına dikkat çekerek, Türkiye'nin en önemli değeri olan Hazreti Mevlana'nın bu tür programlarla anılmasının önemini vurguladı. Hazreti Mevlana'nın eserlerini Konya'da verdiğini hatırlatan Başkan Akyürek, 'O, ışığını tüm dünyaya Konya'dan yaydı. Mevlana hazretleri Konya'ya tesadüfen değil, belirli bir ilahi projenin neticesinde geldi. Biz de onun ölümünden yüzyıllar sonra O'na göre tavırlar belirliyor, çalışmalar yapıyoruz. Ne mutlu O'nun ışığından istifade edip izinden yürüyen insanlara' dedi. Başkan Akyürek, konuşmasının sonunda, programda emeği geçen sanatçılara ve programa katılanlara teşekkür etti.

Konya Valisi Atilla Osmançelebioğlu da, 21. yüzyılı yaşayan dünyanın Mevlana'nın hoşgörüsüne ihtiyaç duyduğunu belirterek, Mevlana'nın döneminde gelişmiş bir başkent olan Konya'nın yeniden eski ihtişamlı günlerine dönmesinin yakın olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından, ünlü tiyatro sanatçısı Semih Sergen'in hazırladığı; Hazreti Mevlana'nın babası rolünde Emin Olcay, Hazreti Mevlana rolünde Emrah Olcay, Sultan Alaeddin Keykubat rolünde de Hasan Kaçan'ın rol aldığı temsili karşılama törenine geçildi. Temsili karşılama töreninde, Mevlana ve ailesini Konya girişinde karşılayan Sultan Alaeddin Keykubat, Mevlana'nın babası Sultan'ül Ulema Baha Veled'in asasını alarak öpüyor. Büyük Selçuklu Sultanı'nın Sultan'ül Ulema Baha Veled'in asasını öpmesi, ona ve ailesine gösterdiği saygının bir ifadesi olarak sergilendi. Baha Veled de, Sultan Keykubat tarafından Konya'ya davet edilmelerinin kendileri için onur olduğunu ifade etti.

Katılımcıların büyük bir heyecan ve coşkuyla izlediği temsili karşılama töreninin ardından Mevlana Müzesi'nde Hazreti Mevlana'nın mezarı başında dua edildi. Daha sonra Aşık Şem-i'nin mezarı başında da dua eden katılımcılara Büyükşehir Belediyesi tarafından helva ikram edildi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;