Güney Kore'deki Tanıtım Etkinlikleri Amacına Ulaştı

Güney Kore'deki Tanıtım Etkinlikleri Amacına Ulaştı

2007 Mevlana Yılı etkinlikleri kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Güney Kore'de 3 şehirde 5 etkinlik düzenlendi. Rumi Forumu ve Uluslararası Gangneung Festivali'ne katılarak sema gösterileri düzenleyen Konya ekibine Kore halkı ve Kore basını büyük ilgi gösterdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin 2007 Mevlâna Yılı kapsamında yurtdışında düzenlediği tanıtım programları kapsamında Güney Kore'ye giden tanıtım ekibi Rumi Forumu ve Uluslararası Gangneung Kültür Festivali'ne katılarak sema gösterileri gerçekleştirdi.

Güney Kore'nin Gangneung şehrinde yaklaşık bin yıldır geleneksel olarak düzenlenen festivale Konya ile birlikte Çin, Japonya, Özbekistan, Endonezya ve Kamboçya'dan ekipler katıldı. UNESCO tarafından 2005 yılında Dünya Tarih Mirasları listesine alınan festival, şehir merkezinden Namçonde Nehri'ne kadar yapılan yürüyüşle başladı. Ülkelerin bayrakları ve geleneksel kıyafetleri ile katıldıkları festivalde Türk bayrağını gören Koreliler, tezahüratlar eşliğinde Türk heyetini alkışladılar. Festivalde dileklerini bir kağıda yazarak fenerin içine bırakan Koreliler, feneri Namçonde Nehri'ne bıraktılar. Yürüyüşe katılarak Türk bayrağını taşıyan Koreliler, festival boyunca da sema gösterilerine büyük ilgi gösterdi. Türkiye ve Konya ile ilgili broşürleri ilgiyle okuyan Koreliler, ekibe Konya ve Mevlâna hakkında çeşitli sorular yönelttiler.

Festivale katılan Konya Büyükşehir Belediyesi ekibi Gangneung Belediye Başkanı Myeong-Hee Choi'yi ziyaret ederek Konya ve Mevlâna hakkında bilgi verdiler. Belediye Başkanı Myeong-Hee Choi ve ekibini Konya'ya davet eden Büyükşehir Belediyesi ekibi, Gangneung ve Konya arasındaki ilişkilerin artması için girişimlerde bulunduklarını belirttiler.

Gangneung Belediye Başkanı Myeong-Hee Choi de, Türkiye ile Güney Kore arasındaki ilişkilerin artması açısından kültürel faaliyetlerin önemli olduğunu belirterek, bin yıldır geleneksel olarak yapılan festivallerinde Türkiye'den bir heyeti görmenin kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.

Büyükşehir Belediyesi'nin Güney Kore programı çerçevesinde ayrıca Seul Ulusal Eğitim Üniversitesi'nde Rumi Forumu yapıldı. Foruma Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ercan Uslu, Felsefe Profesörü Prof. Kim Kwan Young, Hee Sou Lee ve Prof. Dr. Byung Ha Hwang katıldı. Rumi Forumu'nda Hazreti Mevlâna'nın barış, sevgi ve hoşgörü anlayışından örnekler veren Ercan Uslu, Mevlâna'nın bakış açısının nedeninin engin dini bilgisine bağlı olduğunu dile getirerek, Mevlâna'nın evrensel hoşgörü mesajının bugün de dünya tarafından çok iyi anlaşıldığını vurguladı.

Güney Kore'de 3 şehirde 5 etkinliğe katılan Konya ekibine Kore halkı ve Kore basını büyük ilgi gösterdi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;