Güney Kore'de Mevlâna'ya Büyük İlgi

Güney Kore'de Mevlâna'ya Büyük İlgi

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin 2007 Mevlana Yılı dolayısıyla düzenlediği yurtdışı tanıtım programları çerçevesinde Güney Kore'nin başkenti Seul'e giden tanıtım ekibi, Afrika'daki çocuklar yararına düzenlenen etkinliğe katıldı. 3 şehirde 5 etkinlik düzenleyecek ekip Kore halkından büyük ilgi görüyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin 2007 Mevlana Yılı dolayısıyla düzenlediği yurtdışı tanıtım programları çerçevesinde Güney Kore'de etkinlikler yapılıyor. Güney Kore ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 50. yılında Güney Kore'nin 3 şehrinde yapılan etkinlikler başkent Seul'de Afrika'daki çocuklar yayarına düzenlenen etkinlik ile başladı.

Güney Kore'nin devlet televizyonu KBS'nin organize ettiği program KBS TV konser salonunda yapıldı. Güney Kore Çevre Bakanı, öğretim görevlileri, sanatçılar ve binlerce davetlinin katıldığı program Katolik ve Protestan senfoni orkestralarının konseri ile başladı. Daha sonra sahne alan Konya Büyükşehir Belediyesi Sema Topluluğu, izleyenlerin beğenisini kazandı. Semazenleri ilgiyle izleyen Koreliler, sema gösterisini sık sık ayakta alkışladı. Sema gösterisinin ardından Budist dans topluluğunun gösterisinin yer aldığı program, dinler buluşmasını ve hoşgörüyü yansıttı.

Programda ayrıca Konya ve Mevlâna'yı tanıtan Korece kitaplar dağıtıldı. Konserden elde edilen gelir Afrika'daki çocukların eğitimine ve hastane yapımına harcanacak.

Seul'deki programın ardından Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ercan Uslu, meclis üyeleri ve sema ekibinden oluşan heyet Seul ile birlikte Daejeon ve Gangneung şehirlerinde belediyeleri ziyaret edecek. Daha sonra Chongnam Üniversitesinde sema programı, Rumi Forumu ve Sema Gösterileri gerçekleştirilecek.Konya heyeti burada Uluslararası Kültür Festivali'nin açılış törenine katılacak ve Güney Kore'deki Türk okulunu ziyaret edecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;