Görme Engelliler İçin Akustik Sinyal Verici Sayısı Artırılıyor

Görme Engelliler İçin Akustik Sinyal Verici Sayısı Artırılıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için uygulamaya geçtiği Akustik Sinyal Verici sistemi sayısı artırılıyor. İş Bankası kavşağındaki cihaz sayısını 1'den 6'ya Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki günlerde yoğun olan kavşaklarda da aynı uygulamaya geçecek.

Konya Büyükşehir Belediyesi, engelli vatandaşların yaşam standartlarını yükseltmek amacıyla yaptığı yatırımlara bir yenisini daha ekledi. Görme engelli vatandaşların trafikte kavşakları güvenli ve rahat bir şekilde kullanabilmeleri amacıyla trafiğin yoğun olduğu sinyalize kavşaklara Akustik Sinyal Vericileri monte ediliyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen uygulama ile; yaya trafiğinin yoğun olduğu sinyalize kavşaklarda ve sinyalize yaya geçitlerinde ışıklı ve renkli sinyallerin yanına, görme özürlü yayalar için Akustik Sinyal Vericileri monte ediliyor. İlk olarak geçtiğimiz aylarda İş Bankası Kavşağı'ndaki bir trafik lambasına monte edilen cihazlar, kavşakta bulunan diğer trafik lambalarına da monte edildi.

Ulaşım Koordinasyon Şube Müdürlüğü'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar belirtildi: 'Yaya trafik lambalarına paralel olarak bağlanan Akustik Sinyal Vericiler, kırmızı ve yeşil sinyallerde uluslararası trafik normlarına uygun özel sinyaller üretiyor. Farklı frekanslardaki bu sinyaller ile geçiş hakkının yayalarda olup olmadığı anlaşılabilirken; bu da görme engelli vatandaşların rahat bir şekilde karşıdan karşıya geçmelerine olanak sağlıyor. Cihazın kırmızı sinyalde üreteceği sinyal görme engelli vatandaşlarımızın yaya geçitlerini bulmasına yardımcı olacaktır. Yeşil sinyalde üretilecek sinyal de görme engelli vatandaşımıza geçiş hakkının yayalarda olduğunu bildirecektir. Akustik Sinyal Verici, ses sinyali seviyesini ortamdaki gürültü seviyesine göre kendiliğinden artırıp düşürebilmektedir. Çevredeki gürültünün artması durumunda ses sinyali seviyesini arttırır, ortamın sessizleşmesi veya gürültünün azalması durumunda da ses sinyali seviyesini düşürür. Artışların, düşüşlerin kademeleri, sinyalin ortam gürültüsünün ne kadar üzerinde olacağı ayarlanabilmektedir.'

Akustik Sinyal Verici uygulaması, önümüzdeki günlerde şehir merkezindeki trafiğin yoğun olduğu bazın önemli kavşaklarda da uygulamaya geçirilecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;