Gıda Tüketicisini Koruma ve Bilinçlendirme Projesi

Gıda Tüketicisini Koruma ve Bilinçlendirme Projesi

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin proje ortağı olarak yer aldığı, yürütücülüğünü Tarımsal Kalkınma Vakfı Konya Temsilciliği'nin yaptığı 'AB Destekli Gıda Tüketicisini Koruma ve Bilinçlendirme Projesi' devam ediyor. Projenin tanıtım toplantısı 29 Temmuz 2008 Salı günü yapılacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Tarımsal Kalkınma Vakfı Konya Temsilciliği’nin ortaklığı ile katılım öncesi süreçte Avrupa Birliği STK Hibe Programı Tüketicilerin Korunması programı çerçevesinde “Gıda Tüketicisini Koruma ve Bilinçlendirme” proje çalışmaları sürüyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, projenin genel amacının tüketicilerin gıda tüketimi konusunda ve yasal hakları yönünden bilgilendirilmesi olduğu belirtildi. STK-Kamu işbirliğini artırmak ve katılım öncesi süreçte halkın bilinçlendirilmesinin amaçlandığı belirtilen açıklama şöyle: “Amaç, Konya merkezinde gıda tüketicilerinin bilgi edinmelerini ve eğitimlerini destekleyerek genel bilinç ve duyarlılığı yükseltmek, tüketicilerin ekonomik ve yasal haklarını korumaktır. Hedeflenen bu amaçlar doğrultusunda proje kapsamında gıda tüketicilerini bilinçlendirmeye yönelik şehrin merkezi ve kalabalık yerlerinde stantlar kurularak halka ulaşılmaya çalışılacak ve çeşitli tanıtım faaliyetleri yürütülecektir. Ayrıca, gıda güvenliği ve tüketimi konusunda uzman kişilerin katıldığı bir seminer düzenlenerek bilinçlendirme faaliyeti desteklenecektir.”

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin proje ortağı olarak yer aldığı projenin yürütücüsü Tarımsal Kalkınma Vakfı Konya Temsilciliği. Konya İl Kontrol Laboratuarı da, iştirakçi olarak yer aldığı projeye teknik konularda katkı sağlıyor. Hibe sözleşmesi 30.11.2007 tarihinde imzalanan projenin toplam uygun maliyeti 57.630,00 Avro. 01.12.2007 tarihinde uygulanmaya başlanan proje 31.11.2008 tarihinde sona erecek.

29 Temmuz 2008 Salı günü saat 11.00’de Bera Otel’de yapılacak AB destekli “Gıda Tüketicisini Koruma ve Bilinçlendirme Projesi’nin tanıtım toplantısına Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile Çevre ve Orman Bakanlığı Stratejik Geliştirme Başkanı ve Tarımsal Kalkınma Vakfı Başkanı Yaşar Dostbil katılacak.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;