Gaziler Günü

Gaziler Günü

19 Eylül Gaziler günü kutlandı. Gaziler günü sebebiyle ilk olarak Atatürk anıtına çelenk koyma töreni düzenlendi. Törene katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, vatan savunması için hayatlarını ortaya koyan gazilerin ve ailelerinin mağdur edilmesine müsaade etmeyeceklerini belirterek, gazilerin sorunları ile yakından ilgileneceğini açıkladı.

19 Eylül Gaziler Günü sebebiyle Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törene gaziler ve şehit yakınları büyük ilgi gösterdi. Törene Konya Valisi Ahmet Kayhan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Garnizon Komutanı Celalettin Kalkan ve çok sayıda gazi ve şehit yakını katıldı.

Atatürk anıtında gerçekleştirilen törenin arıdan Konya'da yaşayan en yaşlı gazi olan Veysel Turan'ın evine gidildi. Selçuklu İlçesi Aydınlıkevler Mahallesinde kızının yanında kalan 108 yaşındaki Veysel Turan'a yapılan ziyarete Konya Vali Yardımcısı Yalçın Bulut, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Garnizon Komutanı Celalettin Kalkan ve Askeri erkân katıldı.

Kurtuluş savaşında Kütahya ve Polatlı cephelerinde savaşan Gazi Veysel Turan'ı askeri doktor muayene etti. Askeri doktor Kalkan'ın sağlık durumunun iyi olduğunu, ancak yaşlılık dolayısıyla bazı rahatsızlıklarının bulunduğunu ifade etti. Ziyaret esnasında konuşamayan Turan'ın duygulandığı gözlenirken, aile üyeleri ziyarete elen yöneticilere teşekkür etti.

Aileye gıda yardımında bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek,

Vatan savunması için canlarını ortaya koyan gazilerin ve ailelerinin mağdur edilmesine müsaade etmeyeceklerini belirtirken 'Ülkemizin huzuru ve bölünmez bütünlüğü için canlarını ortaya koyan ecdadımızın mağdur edilmesi söz konusu olamaz. Büyükşehir Belediyesi olarak şehit aileleri ve gazilerimizin sorunları ile yakından ilgileniyoruz. Ülkemizin ve insanımızın hürriyeti için canlarını ortaya koyan bu insanlarımızın daha huzurlu yaşamsı için ne gerekiyorsa yapılacaktır. Bizi diğer tüm milletlerden ayıran en önemli özelliğimiz şanlı tarihimizdir. Şanlı tarihimize şanlı zaferler kazandıran tüm gazilerimize hemşerilerim adına teşekkür ediyorum' dedi.

Öte yandan Gaziler Günü dolayısıyla Konya Gaziler Derneği üyeleri Başkan Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti. Gaziler, maaşların yetersizlikleri ve ekonomik durumları hakkında bilgi verirken, dernek binaları için şehir merkezinde yeni yer talebinde bulundular. Başkan Akyürek, gazilerin sorunları ile ilgili yakından ilgileneceğini açıkladı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;