Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Konya'da

Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Konya'da

Fransa Ankara Büyükelçisi Paul Poudade çeşitli temaslarda bulunmak üzere Konya?ya geldi. İnsanlığın ilk yerleşim merkezlerinden biri olan Konya?nın misafirperverliği ve gelişimiyle hak ettiği yatırımları alacağını ifade eden Büyükelçi Poudade, yabancı yatırımcının Konya?yı tercih etmesi için şehrin reklamını yapacağını söyledi..

Fransa Ankara Büyükelçisi Paul Poudade Büyükşehir belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Tahir Akyürek, 'İnsanlığın ilk yerleşim merkezlerinden biri olan Konya, bünyesinde farklı kültürleri koruyarak yaşama geleneğine sahip olan bir ildir. Hz. Mevlâna'nın evrensel çağrıları ve tarihsel konumuyla dünyanın hoşgörü merkezidir. Selçuklunun başkentliğini de yapan Konya, bugün sanayisi ile ülkemizin önde gelen illerindendir. Özellikle otomotiv yan sanayinin geliştiği ilimiz, AB sürecinde yabancı yatırımcıları beklemektedir. Şehrin gelişimi için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. Fransa'nın Sorbonne Üniversitesi ile şehircilik hususunda işbirliği yaptık. Fransa ile tarihsel ve kültürel bağlarımız vardır. Yerel yönetimin temsilcileri olarak; Ülkemizin AB sürecinde gösterdiği çabanın içinde ve yanındayız. Ülkemizin AB adaylığı sürecinde ve 17 Aralık'ta Brüksel'de yapılan görüşmelerde Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Jacques Chirac'ın verdiği destek bizi memnun etmiştir' diye konuştu.

Konya'nın modern bir şehir olduğunu dile getiren Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Paul Poudade, gösterdiği ilgi dolayısıyla Başkan Akyürek'e teşekkür ederek 'Türkiye'deki görevime başladıktan sonra ziyaret ettiğim üçüncü şehir Konya'dır. Daha Türkiye'ye gelmeden Konya'nın insanlığın ilk yerleşim merkezlerinden biri olduğunu biliyordum. Bulunduğum Brüksel'de katıldığım 'Anadolu Medeniyetleri ve Anadolu Kadınları' isimli sergi beni çok etkiledi. Bugün sergide gördüğüm eserlerin esinlendiği ve yapıldığı topraklarda bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Mevlâna Müzesi'ni de ziyaret etme imkanı buldum. Müzenin mistik havası ve burada yer alan yüz yıllar öncesine ait eserler muhteşemdi. Konya'nın geçmişini görmek imkanına sahip olduk. Daha sonra Konya'da çeşitli yerleri ziyaret ettim. Modern Konya, gelişimi ve insanlarının misafirperverliğiyle yabancı yatırımcıların ilgisini çekecektir' dedi.

Sıcak bir ortamda karşılıklı konuşma şeklinde geçen ziyarette Başkan Akyürek'in Büyükelçiye özellikle yabancı yatırımcıların Konya'ya yönlendirilmesi hususunda desteklerini istemesi üzerine Büyükelçi Poudade 'Şehrinizin gelişimi ve modern yapısı ile misafirperverliğiniz yabancı yatırımcıların ilgisini çekecektir. Yatırımcıların şehrinizi tercih etmesi için Konya'nın reklamını yapacağım' diye konuştu.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;